Relacje

Grzesznicy wyłonieni!

Autor: Małgorzata Fert

Już jedenasty raz wyłoniono najlepsze prace w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Siedem Grzechów Głównych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział. Jury miało niełatwe zadanie i musiało wybrać spośród wielu pięknych i mądrych wypowiedzi te, które stanowiły najlepsze zobrazowanie tematu. Tegoroczna edycja rozstrzygnięta została w następujących kategoriach:

Obok Macieja Szczawińskiego (redaktor Polskiego Radia Katowice), Wacława Oszajca SJ (dziennikarz, publicysta, poeta) oraz dr Grzegorza Marcinkowskiego (poeta, Pałac Kultury Zagłębia) w skład komisji oceniającej prace w kategorii poezja weszli: prof. dr hab. UŚ Bernadeta Niesporek-Szamburska, dr hab. Małgorzata Wójcik-Dudek, Ewelina Zygan, Jadwiga Maksym-Kaczmarek oraz Magdalena Paprotny z Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W ocenie jury, spośród wszystkich zakwalifikowanych prac (a było ich aż 289), wiersze prezentujące najciekawszy punkt widzenia nadesłali młodzi uczestnicy. Cieszy fakt, że chęć wypowiedzenia się językiem poezji znajduje się w centrum zainteresowania tak wielu twórców.

Komisja w składzie: prof. UŚ dr hab. Urszula Szuścik (Uniwersytet Śląski w Katowicach), dr Katarzyna Gielecka-Grzemska (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Filia w Cieszynie, Wydział Artystyczny, Katedra Grafiki), ks. Tomasz Zmarzły (historyk sztuki, redaktor Tygodnika Niedziela)  oraz artysta plastyk Bartek Gawlik (Muzeum Saturn w Czeladzi) oceniła prace w trzech pozostałych kategoriach. Warto zaznaczyć, że w rekordowej ilości - 823! Bezkonkurencyjna okazała się grafika komputerowa (plakat), na którą nadesłano najwięcej prac. Spośród wielu interesujących pomysłów i rozwiązań twórczych wyłoniono te, które najmocniej odzwierciedlały ideę konkursu i stanowiły najciekawszą wypowiedź artystyczną, uwzględniającą zarówno warsztat, jak i tematykę.

Uroczyste wręczenie nagród oraz otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się 10 kwietnia br. Laureatów wraz z opiekunami zapraszamy o godz. 11:00 do sali Agora (I piętro) w Pałacu Kultury Zagłębia.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy.