Relacje

Grzechy nagrodzone!

Autor: Olaf Otwinowski

IX edycja konkursu 7 Grzechów Głównych dobiegła końca, tym samym jury wyłoniło najlepszych artystów, którzy w kreatywny i oryginalny sposób podeszli do trudnego tematu, jakim jest grzech. Dzisiaj o godzinie 11:00 w siedzibie organizatora – Pałacu Kultury Zagłębia – zostały wręczone nagrody we wszystkich trzech kategoriach.

Jak językiem sztuki wypowiedzieć się na temat ważny społecznie, moralnie i religijnie? Jak namalować, zilustrować słowem grzech? To pokazało nam ponad 400 artystów amatorów z całej Polski za pomocą malarstwa, grafiki i poezji. Na coroczny dąbrowski konkurs nadesłano ogółem 480 prac, z czego 374 stanowiły prace plastyczne, a 106 utwory poetyckie. Ich autorami były dzieci, młodzież i dorośli.

Jak zaznaczają organizatorzy, znacznie wzrósł poziom poetycki nadsyłanych prac, a zwycięskie wiersze cechowały się refleksyjnością, ciekawymi metaforami, które pozwalały wydobyć wiele znaczeń, mądrością przekazu oraz konsekwentnym konceptem wyrażania myśli – mówi Sylwia Nowak – opiekun konkursu. Nowością w tegorocznej edycji była grafika, która wzbogaciła zbiór prac o techniki linorytu, akwaforty oraz akwatinty.

Po uroczystym przywitaniu gości przez dyrektora PKZ Małgorzatę Majewską, wręczono po trzy nagrody we wszystkich kategoriach artystycznych i wiekowych oraz liczne wyróżnienia przekazane przez patronów honorowych – ks. biskupa ordynariusza Grzegorza Kaszaka oraz prezydenta Dąbrowy Górniczej, którego zastąpiła Iwona Bednarska, sekretarz miasta. Podczas ceremonii nie zabrakło innych przedstawicieli urzędu, mediów oraz jury. Tradycyjnym zakończeniem konkursu jest otwarcie wystawy nagrodzonych i wyróżnionych dzieł – dostępnej dla zwiedzających w przestrzeniach Pałacu Kultury Zagłębia do końca kwietnia.