Relacje

Gryfna wystawa w Zagłębiu

Autor: Olaf Otwinowski

Wczoraj o godz. 18:00 w Galerii Sztuki PKZ otworzyliśmy wystawę ponad podziałami, czyli 100 gryfnych rzeczy z hasioka w Pałacu Kultury Zagłębia, która potrwa do 20 maja.

Wystawa ta, związana z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, to nie tylko eksponaty, które ukazują tendencje i zjawiska zachodzące w polskim designie na przestrzeni ostatnich 100 lat, ale także prezentacja myślenia o projektownaiu w XX w. Za pomocą dawnych i współczesnych mebli, elementów wystroju, ceramiki i szkła opowiadana jest historia relacji między poziomem cywilizacyjnym, gospodarką, a projektowaniem. Wśród ekzpocyji znajdziemy ikony designu stworzone m.in. w Spółdzielni Artystów Ład, Zakładach porcelany Bogucice czy Hucie Szkła Gospodarczego Ząbkowice.

Niewątpliwie wystawa ma niezwykły wymiar edukacyjny, dlatego jej wernisaż przyciągnął uwagę nie tylko osób dorosłych, ale również i dzieci. Wystawa jest otwarta dla zwiedzających przez 10 dni (w godzinach otwarcia galerii) i będzie ona połączona oprowadzaniem kuratorskim oraz zwiedzaniem pałacowych Sal Agora, z których pochodzi element wystawy.

Organizatorem wystawy jest Fundacja Fabryka Kulturalna oraz Pałac Kultury Zagłębia. Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

Fot. Marek Wesołowski