Aktualności

Gołowianie na Balkan Folk Fest 2022

Autor: Olaf Otwinowski

Zespół Pieśni i Tańca PKZ Gołowianie wziął udział w międzynarodowym festiwalu folklorystycznym Balkan Folk Fest, który odbywa się w Złotych Piaskach i w Warnie w Bułgarii.

Festiwal ma już swoją dłuższą historię, w tym roku odbywa się po raz 28. W Festiwalu uczestniczą zespoły folklorystyczne z całej Europy oraz Turcji. Gołowianie brali udział w festiwalu dwukrotnie w 2006 i 2013 roku, zdobywając wtedy nagrodę i tytuł The Best of the Best.

Tym razem Zespół Gołowianie pojechał na festiwal tylko z grupą dorosłych. Zespół zaprezentował tańce, pieśni i muzykę z regionu zagłębiowskiego, wykonując program obejmujący Chodzonego, Polkę Chodzoną, Ułana, Polkę Węgierkę, Krzyżoka, Sztajerka, Polkę Wściekłą i Oberka .

Prezentowany repertuar wzbudził szczególne zainteresowanie widowni ze względu na odmienny charakter polskich tańców, odróżniających się od typowych, charakterystycznych dla Bałkanów tańców korowodowych. Temu szczególnemu zainteresowaniu służyły zarówno zaprezentowany repertuar, jak i stroje zagłębiowskie. 

Festiwal to nie tylko koncerty, ale szereg kulturalnych imprez towarzyszących, spontaniczne spotkania, nawiązywanie kontaktów i wymiana doświadczeń.

Więcej na oficjalnym fanpage'u festiwalu Balkan Folk Fest.

Fot. Balkan Folk Fest