Repertuar

FotoFonia - koncert i wystawa

Autor: Beata Maro

W sobotę, 28 listopada odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Nie był to tradycyjny wernisaż, a multimedialne połączenie muzyki i fotografii niosącej przekaz.

Wystawę fotografii znakomitych młodych twórców  poprzedził występ zespołu w składzie:  Jakub Będkowski – instrumenty klawiszowe, Olga Wójcik - gitara, Weronika Milik – skrzypce oraz Agata Widera - wokal.

Informacje o fotografach:

 • Gabriela Bazan – fotografią zajmuje się w teorii i w praktyce od ponad 10 lat, pracuje jako fotograf mody i portrecista. Jej prace „KINO MOJE PIĘKNE ZMARTWIENIE”, to cykl fotografii inspirowanych nowo-falową twórczością francuskiego reżysera, Jean-Luc Godarda.
   
 • Angelika Dolińska – studentka fotografii na wydziale grafiki i sztuki nowych mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, absolwentka policealnej szkoły fotografii Fotoedukacja. Jej cykl fotografii „NASYCENIE EMOCJAMI”, który jest zapisem wachlarzu emocji, które rysują się na twarzach ludzi, i które zdaniem artystki są jak płótno obrazu, na którym różnymi barwami i tonacjami rysują się emocje.
   
 • Paweł Burda – z wykształcenia muzyk i to właśnie muzyka, którą się otacza i którą sam tworzy wywiera największy wpływ na jego wrażliwość estetyczną. Tytuł jego eksponowanej pracy to „NIE MARTW SIĘ… BĘDZIEMY CIĘ OBSERWOWAĆ”. W dobie demokracji i zachłyśnięcia się wolnośćią, człowiek niejednokrotnie nie zauważa „obserwatora" śledzącego znaczną część naszego życia...
   
 • Justyna Fryt – poprzez eksperymenty szuka swojego środka wyrazu. W swoich projektach niejednokrotne porusza kwestię zachowań ludzkich. Prezentowana w ramach Fotofoni praca, czyli projekt „360" to próba analizy fotograficznej typowego dnia autorki.
   
 • Kamil Chudziński – fotograf zajmujący się video-artem i technikami multimedialnymi. Widz ma możliwość odczuć więcej dzięki zastosowaniu techniki video. Jego projekt „EVANESCENT” - połączenie ulotnego obrazu, chwili, momentu, unoszenia się fotografii w nieokreślonej przestrzeni, z muzyką daje widzowi zamkniętą całość… towarzyszy jednak temu również przeczucie końca, rozkładu czy zaniku – obrazu, wspomnień, samej fotograficznej materii.
   
 • Mateusz Orszulski – zawodowy fotograf, freelancer, grafik i wykładowca. „DŹWIĘKU UTRACONE” jego autorstwa to hedonistyczna praca oparta o wakacyjne impresje. Chwile spokoju i relaksu, widok dający bezpieczeństwo i oparcie. Układ fotografii ma sugerować zapis nutowy, nadawać kolejność, budować napięcie. Obrazy następują po sobie od ciszy po pauzę. Wszystko co buduje napięcie, zostało zatrzymane w ułamku sekundy.

Wernisaż poprowadził Mateusz Makselon.

Niecodzienne fotografie opatrzone dźwiękiem oddziałują na wiele zmysłów i skłaniają do refleksji. Można się o tym przekonać na własnej skórze odwiedzając Galerię PKZ jeszcze do 10 stycznia.

Zdjęcia: Paweł Burda