Relacje

Finał X edycji muzycznego święta Spisaka

Autor: Małgorzata Fert

Uroczysty Koncert Laureatów X Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka już za Nami! Podsumowanie muzycznego święta odbyło się 23 września 2016 r. w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia, przyciągając liczne grono miłośników muzyki klasycznej, entuzjastycznie oklaskujących młodych instrumentalistów i towarzyszącą im Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej, pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego

Podczas pierwszej części tego wyjątkowego spotkania, po wstępnych przemowach, utalentowanym laureatom rywalizującym w trzech specjalnościach instrumentalnych (flet, trąbka, wiolonczela), wręczono nagrody i statuetki z wizerunkiem patrona Konkursu. Wieczór zbiegł się z 88 rocznicą urodzin wyjątkowego człowieka – prof. Leona Markiewicza – który związany jest z Konkursem od jego pierwszej edycji. Zgromadzona publiczność życząc jubilatowi wszystkiego najlepszego, odśpiewał mu uroczyste „sto lat”.

W drugiej części, melomani wysłuchali najlepszych muzyków tegorocznej edycji – laureatów I miejsc. W programie:

  • Johann Nepomuk Hummel – Koncert Es-dur, wykonanie – Aleksander Kobus, Laureat I miejsca w specjalności trąbka
  • Wolfgang Amadeus Mozart  Koncert D-Dur, KV 314, wykonanie – Mária Kerner, Laureatka I miejsca w specjalności flet  
  • J. Haydn – Koncert wiolonczelowy D-dur op. 101, wykonanie – Alicja Kozak, Laureatka I miejsca w specjalności wiolonczela

Koncert Laureatów poprowadziła Violetta Rotter – Kozera.

Konkurs organizowany jest przez Pałac Kultury Zagłębia, Urząd Miasta w Dąbrowie Górniczej oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, która sprawuje opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem.

Do zobaczenia za rok, kiedy to w Pałacu Kultury Zagłębia ponownie zabrzmi klasyka i rozpocznie się XI edycja muzycznej podróży ze Spisakiem!

Zdjęcia  Dariusz Nowak (nddg)