Relacje

Dżungla w mieście

Autor: Grzegorz Marcinkowski

Festiwal kwiatów dobiegł końca. Było to święto wszystkich tych, którzy w swoim najbliższym otoczeniu nie potrafią znieść braku kolorów i nieobecności natury, nawet w najbardziej skromnej, doniczkowej formie. Już czekającym na pobliskim przystanku spacerowiczom ukazał się niecodzienny widok; dywany kwiatowe, otaczające pałac doniczki. Jeśli ktoś pokusił się o wejście do środka, natknął się na hole i korytarze gmachu tonące w morzu kwiecia. Jeśli ponadto wybraliście się na drugie piętro, mogliście się poczuć niemal jak w dżungli. Przez trzy dni pałac zamienił swoje oblicze, przeistaczając się w mieszaninę szklarni i ogrodu. Sobota i niedziela upłynęły pod znakiem warsztatów, wystaw i prelekcji, dzięki którym mogliśmy poznać sekrety hodowli roślin i tajniki życia naszych milczących towarzyszy.

Podziwiać można było wystawy chryzantem i roślin doniczkowych przygotowane przez członków Stowarzyszenia Florystów Polskich. Ważnym wydarzeniem były bitwy florystyczne z udziałem mistrza Polski w tej niezwykłej sztuce - Tomasza Kuczyńskiego. Przed pałacem trwały zajęcia z układania bukietów i tworzenia kompozycji kwiatowych. Ręce uczestników warsztatów miały chyba magiczną moc, gdyż będące rezultatem zajęć dzieła, przechodziły najśmielsze wyobrażenia. Dzięki Rybnickiemu Klubowi Miłośników Kwiatów mogliśmy cieszyć oczy wystawą dali.

Przed pałacem trwały warsztaty z tworzenia bukietów, a na Sali Teatralnej odczyty i prelekcje. W sali konferencyjnej nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Bukiet dla dyrygenta” na konkurs wpłynęło aż 9 prac. Najlepsze zostały uhonorowane pamiątkowymi dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Najlepsza wiązanka, sporządzona przez kwiaciarnę Nenufar, zostanie wręczona maestro Krzysztofowi Pendereckiemu podczas uroczystej inauguracji X Międzynarodowego Konkursu im. Michała Spisaka, na który serdecznie zapraszamy.

Czas uciec ze świata baśni, porzucić lekko drażniącą tropikalną nutę i nastawić swoje zamysły na odbiór wielkiej muzyki, jaką już niedługo rozbrzmiewał będzie gmach PKZ.