Edukacja artystyczna

Dzieje się w pracowni plastycznej PKZ

Autor: Małgorzata Fert

PONIEDZIAŁEK

Poniedziałkowe zajęcia dla dorosłych i młodzieży ukierunkowane są na rozwijanie pasji tworzenia i poznawania nowych technik. W sezonie kulturalnym 2017/2018 zaproponowaliśmy zajęcia z rysunku i malarstwa ikonograficznego, kaligrafii, sztuki DIY (zrób to sam). Oferta kolejnych warsztatów uzupełniana jest na bieżąco, zgodnie z zapotrzebowaniem naszych odbiorców sztuki.

Wrzesień upłynął pod znakiem ikony - jej geometrii i rysunku.
Listopad to czas ćwiczeń ładnego pisania. Kaligrafia i pismo ikonograficzne spotkają się w jednym miejscu i czasie. Uczestnicy zajęć będą poznawać krok po kroku tajniki warsztatu liternika - kaligrafa od prostych ćwiczeń do wyszukanych kompozycji literniczych.

 

WTOREK

GRUPA I - młodsze dzieci spotykają się raz w tygodniu na 60-minutowych warsztatach. W tym czasie uczą się rysować, malować, lepić z plasteliny i gliny, tworzyć z materiałów wtórnych obiekty trójwymiarowe. Poznają warsztat artysty plastyka, ale i odkrywają własne umiejętności. Zajęcia rozwijają kreatywność dziecka, usprawniają go manualnie, co ma ogromne znaczenie w nauce pisania i koncentracji uwagi w szkolnej ławie. Mały artysta to osoba, która radzić sobie będzie z zadaniem w szkole, będzie szukała rozwiązań i nie podda się zbyt łatwo. Spotkania w pracowni dają również dziecku poczucie własnej tożsamości i odrębności, przy jednoczesnej umiejętności pracy w grupie.

GRUPA II - dzieci starsze także spotykają się raz w tygodniu, ale ich zajęcia są dłuższe - trwają 120 minut. W trakcie zajęć mogą spokojnie realizować zadanie wyznaczone przez instruktora. Mogą też realizować  własne pomysły. Dwie godziny zegarowe przeznaczone są  na wykonanie zadania w jednej lub kiltu technikach, co nie pozwala na nudę, czy zmęczenie. Uwaga dziecka jest stale utrzymywana.
Techniki i warsztat pracy: rysunek i malarstwo (w różnych technikach), grafika warsztatowa, kompozycja, ceramika i szkło oraz formy przestrzenne i techniki zdobnicze.

 

ŚRODA

GRUPA I - warsztaty odbywają się raz w tygodniu i trwają 120 minut. Uczestnicy zajęć powoli uczą się wykorzystywać twórczo wyznaczony im czas. Realizują zadania wskazane przez instruktora. Mają też możliwość zrealizowania własnym pomysłów twórczych. Pierwsza i czwarta klasa szkoły podstawowej to okres wchodzenia w świat sztuki, poznawanie warsztatu artystycznego, ale też teorii koloru, kompozycji i perspektywy. Proces ten odbywa się  harmonijne, zgodnie z metodyką plastyki i psychologią twórczości. Uwaga dziecka jest stale utrzymywana poprzez zmianę narzędzi pracy i technik w ciągu jednego spotkania.
Techniki i warsztat pracy: rysunek i malarstwo (w różnych technikach), grafika warsztatowa, kompozycja, ceramika i szkło oraz formy przestrzenne i techniki zdobnicze.

GRUPA II - wyjątkową propozycją skierowaną do starszych dzieci jest ceramika i rzeźba. Ubiegłoroczna propozycja naszej pracowni spotkała się z dużym zainteresowaniem. W tym roku kontynuujemy spotkania ze sztuką w trójwymiarze. Dzieci pracują głównie nad wykonaniem obiektów przestrzennych, operując głównie zmysłem dotyku.  Rzeźba, instalacja lub płaskorzeźba, forma użytkowa, bądź dekoracyjna stają się głównym celem dwugodzinnej pracy. Każda forma przed wykonaniem zostaje rozrysowana, zaplanowana, tak jak dzieje się w przypadku każdej realizacji dojrzałego twórcy. Większość prac jest dodatkowo zdobiona lub zabezpieczana przed uszkodzeniem.
Materiały: glina ceramiczna, gips, plastelina artystyczna, surowce wtórne, drewno.

 

CZWARTEK

GRUPA I - to najmłodsze dzieci, które bez udziału rodziców bawią się w sztukę i ze sztuką. Ich samodzielność wyrażana jest w wykonywanych pracach plastycznych. W trakcie 60 minutowego spotkania w pracowni dzieci malują, lepią, uczą się wycinać, kleić, trzymać i wykorzystywać odpowiednio narzędzia. Każde dziecko uczy się rozumieć i wykonywać polecenia, współistnieć w grupie rówieśniczej. Nasze maluchy z radością pokazują na koniec zajęć efekty pracy swoim opiekunom i zabierają je do domu. Najtrudniej dzieciom rozstać się na jakiś czas z pracą ceramiczną, którą trzeba wypalić, na którą to trzeba poczekać kolejnych siedem dni. Jesteśmy dumni z naszych małych artystów.

GRUPA II - amatorzy ceramiki artystycznej mają 3-godzinne spotkania. Każde z nich to nowe doświadczenie materii i formy, to zmaganie się z poznanym i nieoczekiwanym. Ceramika nie pozwala się nudzić, stale odkrywa w nas nowe możliwości tworzenia. Uczestnicy wzajemnie się inspirują. Tworzą formy, które zdobią głównie szkliwami i angobami. Pasje przenoszone są poza pracownię. Nasi ceramicy organizują również spotkania twórcze.

 

PIĄTEK, godz. 17:00 – 20:00

Młodzież spotyka się na 3-godzinnych warsztatach w piątki. Ten dzień pozwala na spokojna pracę bez obawy, że nie zdąży się odrobić lekcji na drugi dzień. Grupa składa się z młodych ludzi o zróżnicowanych zainteresowaniach i potrzebach. W naszej pracowni spotykają się miłośnicy malarstwa, rysunku artystycznego i architektonicznego, ceramiki i grafiki. W jednym czasie każdy może realizować własne potrzeby, wykonać pracę na zadany przez instruktora temat lub realizować własny np. do tzw. teczki do szkoły artystycznej. Młodzi twórcy lubią eksperymentować z tkaniną, woskiem pigmentami, dawnymi technikami. Wszystkie materiały zapewnia Pałac Kultury Zagłębia.

 

Miejsce: pracownia plastyczna (parter)
Instruktor: Sylwia Nowak, starszy instruktor ds. plastyki i edukacji

Pracownia plastyczna jest objęta całorocznym patronatem Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA.