Relacje

To dopiero były emocje!

Autor: Olaf Otwinowski

IX Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych dobiegł końca! Za nami dwa dni wspaniałej muzyki i niezwykłych emocji w Pałacu Kultury Zagłębia, których dostarczyły nam orkiestry ze Słowacji, z Chorwacji, Ukrainy, Śląska oraz oczywiście Zagłębia Dąbrowskiego.

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął się od minikoncertu ukraińskiej Orkiestry Dętej Złote Surmy, która o godzinie 12 przemaszerowała galerią Centrum Handlowego Pogoria, robiąc olbrzymie wrażenie na gościach okolicznych sklepów. Cztery godziny później odbył się oficjalny przemarsz zaproszonych orkiestr spod Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej na Plac Wolności, gdzie odegrały wspólnie kilka utworów (m.in. Hejnał Dąbrowy Górniczej, marsz Brygada, Miss Liberty oraz Alied Honor). Po muzycznym otwarciu festiwalu orkiestry przeniosły się do Sali Teatralnej PKZ i tam zaprezentowały swoje własne programy artystyczne. Na scenie, jako pierwszą, zobaczyliśmy Górniczą Orkiestrę Dętą Bytom, która pod batutą Dariusza Kasperka wykonała takie utwory jak Marsz Śląski, Alabama Dixie czy Wiązankę Marszy Fucika. Tuż po nich zaprezentowały się piękne tancerki w strojach kowbojskich, czyli Zespół Taneczny Sukces, który zatańczył do piosenki Cotton Eye Joe. Kolejnym punktem programu była młoda Orkiestra Rozrywkowa Power of Winds pod kierownictwem Klaudiusza Jani. Orkiestra zachwyciła widownię utworami z takich filmów jak Alladyn, Piraci z Karaibów czy Gwiezdne Wojny. Po krótkiej przerwie na scenę wyszła pierwsza z zagranicznych orkiestr, która udowodniła, że słowackie rytmy dęte potrafią roztańczyć każdą publiczność. Mowa o Orkiestrze Dętej Fatranka, która wystąpiła wraz z solistami Janą Goruszową oraz Janem Grochalem. Po nich zagrał Zespół Reprezentacyjny Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, który zaprezentował muzykę i sygnały wykorzystywane do oprawy uroczystości myśliwskich i leśnych. Na zakończenie sobotniej odsłony festiwalu nie mogło zabraknąć Miejskiej Orkiestry Dętej z Dąbrowy Górniczej pod wodzą Ireneusza Dustera, która zagrała wraz Zespołem Wokalnym Sway, przy oprawie tanecznej zespołu Sukces. Nasza orkiestra wykonała dla widzów m.in. utwóry Hello Dolly, Variazioni in blue, I’m good girl z filmu Burleska, Prawy do lewego czy związaną z Mundialem piosenkę Jennifer Lopez Let’s get loud. Ostatnim utworem wieczoru była pozycja z repertuaru grupy Europe - The final countdown.

Niedziela przyniosła ze sobą profesjonalny występ Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Umuzykalnieni policjanci zakończyli swój występ znakomitym wykonaniem utworu z filmu Rocky, na który składały się również fantastyczne solówki saksofonu i trąbki. Dzięki nim drugi dzień festiwalu rozpoczął się z wielkim przytupem i gdy wszyscy myśleli, że lepiej być nie może, na scenę wyszła Orkiestra Dęta KUD Lovro Jezek z Chorwacji z dyrygentem Robertem Homenem na czele, która rozgrzała publikę dzięki składance utworów legendarnej wokalistki Tiny Turner. Po krótkiej przerwie na rozprostowanie nóg w Sali Teatralnej PKZ zaprezentowała się Górnicza Orkiestra Dęta Piekary Julian, która pod batutą Antoniego Majchrzyka zagrała m.in. Na Śląską Nutę, Trumpetlive oraz Boogie forever. Te utwory stanowiły jedynie przedsmak przed ostatnim koncertem orkiestry, którą można śmiało nazwać gwiazdą festiwalu, czyli dziecięcą Orkiestrą Złote Surmy z Ukrainy pod kierownictwem Ivana Szalaty. Młodzi instrumentaliści sprawili, że publika zapłonęła! Połączenie tańca mażoretek oraz choreografii i muzyki orkiestry można określić jednym słowem: majstersztyk! Widzowie wstali z miejsc, dopominając się kolejnych utworów. Po godzinnym koncercie orkiestra wykonała dwa utwory na bis, z czego jeden – utwór Żono Moja – stanowił ukłon w stronę polskiej publiczności. Wszystko zakończyło się owacjami na stojąco i wielkimi emocjami, tak wielkimi, że zdawały się one przyćmiewać zbliżający się mecz polskiej reprezentacji!

Organizatorami wydarzenia były: Pałac Kultury Zagłębia, Stowarzyszenie Miejska Orkiestra Dęta w Dąbrowie Górniczej oraz Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza. Tegoroczny festiwal odbył się w partnerstwie z Gminą Piekary Śląskie oraz Instytutem Słowackim w Warszawie.

Fot. Marek Wesołowski