Aktualności

Dni Dąbrowy Górniczej 2018

Autor: Olaf Otwinowski

Trzydniowa muzyczna podróż po różnorodnych gatunkach i stylach. Dwie sceny – w Parku Hallera i w Fabryce Pełnej Życia. Moc atrakcji, których nie zabraknie w ostatni weekend maja, kiedy miastem zawładną Dni Dąbrowy Górniczej.

Dni Dąbrowy Górniczej po raz drugi zagoszczą w Fabryce Pełnej Życia. Tam zabrzmią dźwięki z pogranicza elektroniki, reggae, rapu i rocka. Usłyszymy wykonawców z Polski, Anglii, a nawet rodem z Wysp Zielonego Przylądka. 25 i 26 maja na fabrycznej scenie wystąpią ZalewskiFisz EmadeZion TrainBitaminaRebeka Ørganek.

Dąbrowa Górnicza, jak od wielu lat, świętować będzie również w parku Hallera. 26 i 27 maja zagrają tam Junior StressJamalAfromentalKasia Cerekwicka i Ewelina Lisowska. Nie zabraknie też lokalnych akcentów, czyli występów Miejskiej Orkiestry DętejSojka Band oraz przeglądu piosenki Dotyk dźwięku.

DZIEŃ I (25 maja Fabryka Pełna Życia)

18:30 ZALEWSKI

Krzysztof Zalewski – muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista, tekściarz, uważany za jednego z najlepszych wokalistów w Polsce. Po wydaniu debiutanckiej płyty Pistolet zniknął na 9 lat z pierwszego planu. W 2013 roku powrócił z autorską, trudną do zakwalifikowania płytą „ZELIG”, którą zebrał bardzo dobre recenzje i zyskał liczne grono fanów. Ostatnia autorska płyta Zalewskiego to krążek „ZŁOTO”, wpisujący się w tę szkołę grania muzyki, która mówi, że mniej znaczy lepiej, że to, co ciche i subtelne, często wybrzmiewa głośniej od huku przesterowanych gitar. Na płycie dominują numery dynamiczne, czy wręcz drapieżne. Najnowszym „dzieckiem” Krzysztofa jest płyta „Zalewski śpiewa Niemena” wydana w styczniu 2018 roku.

20:00 FISH EMADE

Fisz Emade Tworzywo – jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym. Od 2001 roku wydali 10 płyt utrzymanych w stylistyce hiphopowej lub okołohiphopowo-eklektycznej. W wersji koncertowej występują jako FISZ EMADE TWORZYWO w mocno poszerzonym składzie wsparci znakomitymi muzykami. – Chociaż trudno mi określić dzisiaj gatunek muzyki, którą dzisiaj tworzymy, to nie ma wątpliwości, że nie brzmiała by tak, a być może w ogóle nie było by nas na scenie muzycznej, gdyby nie hiphop lat 90. i muzyka takich grup jak Tribe Called Quest i BEASTIE BOYS – mówi Fisz.

21:30 ZION TRAIN

Zion Train to pionierski zespół future dub i pierwszy, który przywiózł do Polski tego typu brzmienia. Należą do największych światowych gwiazd działających na styku reggae i nowoczesnej elektronicznej muzyki klubowej. Jego założycielem i mózgiem jest DJ Perch. Oprócz niego, na scenie zobaczymy wokalistę Dubdadda oraz 2-osobową sekcję dętą. Gościem będzie po raz pierwszy występująca z nimi w Polsce Nish Wadada. Mieszka na stałe w Holandii, ale jej korzenie to Wyspy Zielonego Przylądka. Jej słodki, melodyjny głos niesie pozytywny przekaz.

DZIEŃ II (26 maja Park Hallera)

17:00 SOJKA BAND

Orkiestra Rozrywkowa Sojka Band powstała jesienią 2004 roku. Jej nazwa pochodzi od nazwiska założyciela grupy – Jerzego Sojki – wielokrotnie utytułowanego znanego muzyka, multiinstrumentalisty, doświadczonego dyrygenta oraz aranżera opracowań muzycznych wszystkich utworów wykonywanych przez orkiestrę. W skład wchodzą doświadczeni muzycy – zarówno amatorzy jak i profesjonaliści. Repertuar grupy jest niezwykle urozmaicony. To co charakteryzuje orkiestrę pod batutą Jerzego Sojki to różnorodność brzmień. Grają standardy muzyki jazzowej i tanecznej, ale także muzykę latynoamerykańską, utwory wokalnoinstrumentalne, a nawet autorskie aranżacje muzyki klasycznej.

18:30 JUNIOR STRESS

Junior Stress - wychowany został w domu pełnym muzyki – jego rodzice i najbliższa rodzina to założyciele najstarszego polskiego reggae sound systemu Love Sen-C Music. Pod skrzydłami krewnych i znajomych nabierał wiedzy o muzyce i swobody na scenie. W 2008 r. ukazała się solowa płyta Stressa, nazwana „L.S.M”. Równolegle powstaje Sun El Riddim Band, zespół z którym Junior zaczyna grać swój koncertowy repertuar. Druga płyta pt. „Dzięki” ukazała się w sierpniu 2013. Nagrana wspólnie z całym składem Sun El tworzy jedyny w swoim rodzaju klimat, a oryginalne teksty opowiedzą nam m.in. o przemyśle farmaceutycznym, mieszczuchach na wsi, amerykańskim śnie, najsmaczniejszych gofrach na świecie. Jest też parę protest songów i obowiązkowych piosenek o miłości.  Junior Stress od początku doceniany jest zarówno przez ludzi ze sceny reggae i hip hop, co pokazuje lista artystów i producentów z którymi współpracował, są to m.in. Eastwest Rockers, Marika, Grubson, usłyszeć go można też na ostatniej płycie Hemp Gru.

20:00 JAMAL

Historia Jamala rozpoczęła się w 1999 roku, kiedy dwóch muzyków pochodzących z Radomia: Tomasz „Miód” Mioduszewski i Łukasz Borowiecki rozpoczęli współpracę, tworząc głównie kawałki rapowe. W 2005 roku ukazał się debiutancki krążek „Rewolucje”, na którym znalazły się utwory reggae, raggamuffin, hip-hop, a nawet kawałki inspirowane jazzem. Na drugiej płycie, „Urban Discotheque” z 2008 roku, pojawiło się sporo nowych syntetycznych brzmień, które jednak idealnie komponowały się z reggae i energicznym wokalem Mioda. Trzecia płyta „Miłość” z 2013 roku to kolejny krok zespołu w stronę gitarowego brzmienia.  Obecnie zespół promuję czwartą płytą „1994”. Tomek Mioduszewski wraca na niej do swoich młodzieńczych inspiracji muzycznych, ale przepuszcza je przez wrażliwość dojrzałego faceta i doświadczonego artysty.

21:30 AFROMENTAL

Afromental to siedmiu pełnych energii i bardzo uzdolnionych facetów. Każdy z nich to wyrazista i nietuzinkowa postać. Zarówno prywatnie, jak i na scenie stanowią bardzo zgraną grupę. Muzyka, którą tworzą to wypadkowa inspiracji wszystkich członków zespołu, stylistycznie to mieszanka głównie rocka, hip-hopu, rapcore’u. Debiutancki album zatytułowany „The Breakthru” (2007) został bardzo dobrze przyjęty przez słuchaczy i krytyków muzycznych. „Playing with pop” (2009) – drugi album studyjny zespołu, oprócz nowych kompozycji zawiera także piosenki specjalnie przygotowane do filmu „Kochaj i tańcz” oraz serialu „39 i pół”, w którego drugiej serii zespół występował, grając samych siebie. W listopadzie 2011 r. ukazała się trzecia płyta zespołu, zatytułowana „The B.O.M.B.”, której zapowiedzią były utwory: „Rock&Rollin’ Love” i „Rollin’ With You” oraz ostatni singiel z tego krążka zatytułowany „Itʼs my life”. Czwarte dzieło Afromental, o tytule „Mental House”, to podkreślenie niezależnego charakteru i niepowtarzalnego muzycznego stylu zespołu. Na płycie słychać groove i flow z pogranicza hip-hopu i soulu, ale daje się zauważyć ewidentną fascynację muzyków ciężkimi gitarowymi brzmieniami.

DZIEŃ II (26 maja Fabryka Pełna Życia)

18:30 BITAMINA

Bitamina - powstała z przyjaźni i miłości do muzyki. Słychać to w tekstach i w produkcji bitów. Wrażliwość, z jaką do nas trafia jest zaskakująca, a wyśpiewane emocje bardzo osobiste. Ich pierwszym albumem są „Listy Janusza”, utrzymane w stylistyce eksperymentalnego hip-hopu, ocierające się o jazz. W 2014 ukazał się „Plac Zabaw”. Wywołuje on spore zamieszanie i zainteresowanie wielu dziennikarzy muzycznych i osób ze środowiska. Na instrumentalnym „C” artyści pokazali kunszt w tworzeniu ciekawych i połamanych bitów, zaskakują samplami i jazzowym klimatem. Kolejna produkcja to „Kawalerka” – album bardziej piosenkowy, opowiadający o potknięciach i pierwszych krokach stawianych samemu, krok poza dziecinne podwórko.

20:00 REBEKA

Od wydania debiutanckiej płyty „Hellada” REBEKA (Iwona Skwarek i Bartosz Szczęsny) konsekwentnie umacnia swoją pozycję na polskim rynku muzycznym. Zdobyli tytuł Płyty Roku 2013 przyznawany przez „Gazetę Wyborczą", zagrali kilkaset koncertów w Polsce i za granicą. Udowodnili, że są dojrzałymi, pewnymi swoich artystycznych atutów twórcami. Charyzma sceniczna, wyrafinowane kompozycje i silny głos Iwony to znaki rozpoznawcze REBEKI. Zespół w nietuzinkowy sposób łączy muzykę elektroniczną z ambitnym popem. Prezentuje oryginalne brzmienie i teksty, które angażują słuchaczy, nie pozwalają przejść obojętnie. Ich ostatni album „Davos” pełen różnorodnych piosenek – od melancholijnych po klubowe energetyczne brzmienia umocnił pozycję REBEKI na polskim rynku muzyki klubowej.

21:30 ØRGANEK

Formacja ØRGANEK powstała w roku 2013 z inicjatywy Tomasza Organka, początkowo jako Power Trio. Rok później do Adama Staszewskiego (bas) oraz Roberta Markiewicza (perkusja) dołączył klawiszowiec, Tomasz Lewandowski. Jeszcze tego samego roku grupa wydała swój debiutancki album pt. „Głupi”, który przebojem wtargnął na rynek muzyczny w Polsce. Obecnie zespół podczas koncertów prezentuje materiał z drugiego albumu pt. „Czarna Madonna”. Nowy krążek to z jednej strony kontynuacja debiutu, a z drugiej niezaprzeczalny krok w przód. ØRGANEK po raz kolejny cytuje gatunki, konwencje i klisze, które zbudowały muzykę XX w., ale też i całą zachodnią popkulturę, z której ona wyrasta. Mroczny, nieskrępowany, ekspresyjny charakter koncertów przyciąga liczną publiczność.

DZIEŃ III (27 maja Park Hallera)

16:00 MIEJSKA ORKIESTRA DĘTA

Miejska Orkiestra Dęta w Dąbrowie Górniczej powstała w 1999 roku. Utworzona została na bazie orkiestry Dąbrowskiej Fabryki Maszyn Elektrycznych DAMEL. Obecnie liczy około 45 muzyków Od momentu powołania, działa przy Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. W swoim repertuarze ma utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej czy biesiadnej.

17:30 DOTYK DŹWIĘKU

11. edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Niewidomych Dotyk dźwięku. Tegoroczny koncert pod hasłem „Big Beatowy zawrót głowy” zabrzmi największymi przebojami szalonych lat 60. Zaproszeni przez dąbrowską Fundację „Wygrajmy Razem” (współorganizator przedsięwzięcia) artyści z całego kraju zaśpiewają piosenki z repertuaru między innymi Niebiesko-Czarnych, Czerwonych Gitar, Czesława Niemena, Karin Stanek czy Piotra Szczepanika. Akompaniujący artystom zespół muzyczny ECHOTOWN zadba o to, by aranżacje utworów jak najbardziej oddawały klimat niepowtarzalnego stylu big beat, który królował w muzyce niemal 60 lat temu.

19:30 KATARZYNA CEREKWICKA

Kasia Cerekwicka – wokalistka i autorka tekstów, kompozytorka. Jej płyty to za każdym razem odzwierciedlenie własnych przeżyć. Nie raz zaskakiwała na swoich albumach zmysłowym, wręcz intymnym klimatem, zawierającym wiele osobistych wyznań. Przenosiła za pomocą muzyki w rozmarzone rejony duszy kobiety, by w końcu pokazać siłę wolności czy chęć zmiany. Jej twórczość to piękna opowieść o zmienności kobiety, o jej potrzebach, doświadczeniach, spostrzeżeniach. To podręcznik wiedzy o kobietach, ale nie tylko dla nich samych. Od strony muzycznej Kasia pozostaje wierna muzyce POP oraz producentowi i kompozytorowi Piotrowi Siejce.

21:00 EWELINA LISOWSKA

Ewelina Lisowska – piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka. Debiutancki minialbum pt. Ewelina Lisowska ukazał się 7 sierpnia 2012 roku. Materiał promowany był piosenką Nieodporny rozum. 10 grudnia 2012 odbyła się premiera kolejnego singla, W stronę słońca. 26 kwietnia 2013 ukazał się trzeci singiel, Jutra nie będzie, promujący debiutancki album Aero-Plan, który ukazał się 7 maja. W 2014 roku ukazał się drugi studyjny album Lisowskiej, pt. Nowe horyzonty Pod koniec lipca 2016 wydała singiel Prosta sprawa, który zapowiadał jej trzecią płytę studyjną. Premiera albumu, zatytułowanego Ponad wszystko, odbyła się 4 listopada tego samego roku. Pozostałymi singlami promującym płytę były utwory Zrób to! i Niebo/Piekło. 5 czerwca 2017 r. zaprezentowała teledysk do utworu W sercu miasta, zapowiadającego jej czwarty album studyjny.

 

SPONSOR GŁÓWNY

SPONSORZY

               

WSPÓŁPRACA