Aktualności

Dąbrowski Jarmark Bożonarodzeniowy

Autor: Olaf Otwinowski

Wszystkich mieszkańców Dąbrowy Górniczej (i nie tylko!) zapraszamy od 16 do 19 grudnia na Dąbrowski Jarmark Bożonarodzeniowy do Fabryki Pełnej Życia, przygotowany przez instytucje kultury (m.in. Pałac Kultury Zagłębia), sportu, rekreacji, czasu wolnego oraz partnerów i sponsorów.

Już teraz rezerwujcie sobie czas w przedświąteczny weekend od czwartku do niedzieli.
Będzie świątecznie, nastrojowo, kolorowo, wyjątkowo!
Zaprasza miasto Dąbrowa Górnicza!
Wstęp wolny! Czekamy na Was!
Partnerem wydarzenia jest Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej.

--------------------------------------------

16 grudnia, czwartek, godz.19.00
- budynek Warsztatu

W świątecznej scenerii spotykamy się w Fabryce Pełnej Życia już 16 grudnia na sztuce pt. „Eliksir” w wykonaniu nauczycieli Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej, a skierowanej specjalnie do dzieci. Projekt „Eliksir” określany mianem spektaklu familijnego, to sztuka zrealizowana na podstawie powieści Michaela Ende pt. „Szatanarchistorygenialkoholimpijski eliksir albo Wunschpunsch”.
Przedstawienie jest produkcją utrzymaną w poetyce magii. W dobie cyfrowych technologii, w świecie zdominowanym przez audiowizualność, chcielibyśmy zaproponować świat tajemnicy, prawdziwych emocji i wyjątkowej atmosfery, gdzie toczy się odwieczna walka dobra ze złem.
Zachętą dla widza młodego lub nauczyciela i pedagoga może być nie tylko intrygująco brzmiący tytuł i zastanawiające znaczenie słów, ale fakt, że M. Ende jest autorem m.in. „Niekończącej się opowieści” wybieranej często przez nauczycieli na lekturę szkolną. Atrakcyjność treści i forma przekazu może być doskonałym uzupełnieniem lekcji.

---------------------------------------------

17 grudnia, piątek, godz. 15:00-20:00
- budynek Warsztatu i plac Fabryki

W piątek czekają na Was ręcznie robione dekoracje świąteczne, wykonane przez uczniów dąbrowskich placówek oświatowych, członków stowarzyszeń i fundacji. Nie zabraknie też Mikołaja i Śnieżynek, a ze sceny rozbrzmiewać będą świąteczne dźwięki w wykonaniu m.in. uczestników zajęć wokalnych Klubu Helikon i Świetlicy Środowiskowej w Strzemieszycach oraz Miejskiej Orkiestry Dętej z Dąbrowy Górniczej. Utwory z różnych stron świata zaśpiewają nam studenci z Akademii WSB. Występy na scenie zakończymy koncertem znanych kolęd i pastorałek w wykonaniu bibliotecznego zespołu „Poczytalni”, który wystąpi wraz z dąbrowskimi artystkami: Martą Grzelak i Martą Gierat-Ossak. A tuż po koncercie wyjątkowy pokaz ognia!
Budynek Warsztatu w Fabryce Pełnej Życia zapełni się akcesoriami i materiałami do produkcji świątecznych wianków, stroików, unikatowych kartek bożonarodzeniowych – które będzie można zrobić samodzielnie, pod bacznym okiem plastyków z Miejskiej Biblioteki Publicznej i Pałacu Kultury Zagłębia. Pod nazwą Fabryka Świętego Mikołaja specjalne warsztaty szycia na maszynie przygotuje partner wydarzenia - Akademia WSB z Dąbrowy Górniczej. Skarpeta Mikołaja może być znakomitym prezentem lub miejscem na świąteczny prezent dla najbliższych.
To jednak nie koniec atrakcji, bo podczas warsztatów literacko-wokalnych będziecie mogli nagrać własnego mini audiobooka, pastorałkę czy kolędę. Owocem warsztatów będzie pamiątkowa płyta z nagraniem wykonania. Nie zabraknie również świątecznego kiermaszu książek i interaktywnej wystawy poświęconej przygodom Hugona - współczesnej wersji patrona dąbrowskiej biblioteki.

---------------------------------------------

18 grudnia, sobota, godz. 09:00-18:00
- budynek Warsztatu

W sobotni poranek będziecie mieli szansę wziąć udział w kreatywnych warsztatach organizowanych przez Fundację Fabryka Kulturalna, a własnoręcznie przygotowany wianek bożonarodzeniowy, anioł czy świąteczna świeca mogą być doskonałym prezentem dla najbliższych.
W godzinach popołudniowych odbędzie się Targ na Zielonym, który będzie okazją do zaopatrzenia się w zdrowe, świąteczne wiktuały, bezpośrednio od lokalnych rolników i drobnych wytwórców, pojawi się na nim również wyjątkowe rękodzieło i naturalne kosmetyki.
Nie zabraknie na pewno ekologicznych warzyw, domowych przetworów, kiszonek, miodów, zdrowych, słodkich wypieków, wyjątkowych, czekoladowych produktów tworzonych ręcznie w małej manufakturze, aromatycznej kawy i cudownych pierników, wypiekanych i kunsztownie zdobionych.

--------------------------------------------

19 grudnia, niedziela, godz. 08:00-17:00 - budynek Warsztatu i plac Fabryki

W Warsztacie Fabryki w tym dniu królować będzie rękodzieło. Będziecie mogli zakupić niepowtarzalne świece, ozdoby świąteczne i wiele innych rzeczy, które doskonale sprawdzą się jako bożonarodzeniowe prezenty. Nad organizacją fabrycznego bazaru czuwać będzie Fundacja Fabryka Kulturalna. A na placu i wokół budynku Warsztatu, jak w każdą trzecią niedzielę miesiąca, tradycyjnie odbędzie się Dąbrowski Jarmark Staroci.

-------------------

Harmonogram Dąbrowskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego:

16 grudnia, czwartek:
godz. 19:00
budynek Warsztatu
- nauczyciele Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej dla dzieci, spektakl "Eliksir"
--------------------
17 grudnia, piątek:
godz. 15:00-20:00

plac Fabryki
- kiermasz rękodzieła, konkursy, kolędy i występy na scenie:
15:00 START JARMARKU ŚWIĄTECZNEGO
15:30 WYSTĘPY WOKALNE - KLUB HELIKON
16:00 CZYTANIE PERFORMATYWNE
16:15 WYSTĘPY WOKALNE - ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA STRZEMIESZYCE MAŁE
17:00 OFICJALNE OTWARCIE JARMARKU ŚWIĄTECZNEGO
17:15 MINI KONCERT MIEJSKIEJ OKIESTRY DĘTEJ
17:25 KONCERT KOLĘD STUDENTÓW I KONKURS AKADEMII WSB
18:00 KONCERT "SWING SISTERS"
19:00 KONCERT - 'POCZYTALNI I PRZYJACIELE"
20:00 POKAZ OGNIA

budynek Warsztatu
- warsztaty z rękodzieła i inne atrakcje z Pałacem Kultury Zagłębia, Miejską Biblioteką Publiczną i Akademią WSB
15:00-19:00 Fabryka Świętego Mikołaja, czyli warsztaty szycia na maszynie
15:00-19:00 warsztaty z rękodzieła - kartka zimowa/świąteczna
15:00-19:00 świąteczny kiermasz książek
15:00-19:00 wystawa „Hugon w podróży zimowej”
16:00-18:30 świąteczne studio nagrań
16:00-19:00 warsztaty handmade
----------------------
18 grudnia, sobota:

godz. 09:00-12:00
budynek Warsztatu
- świąteczne warsztaty Fundacji Fabryka Kulturalna

godz. 14:00-18:00
budynek Warsztatu - Targ na Zielonym – ekobazar, czyli zdrowe, naturalne produkty i wyjątkowi ludzie z pasją w jednym miejscu
------------------------
19 grudnia, niedziela:

godz. 08:00-13:00
plac Fabryki - Dąbrowski Jarmark Staroci

godz. 09:00-17:00
budynek Warsztatu - Bazar Fabryczny, czyli dobry design, moda, świece, plakaty, ceramika, biżuteria na prezenty gwiazdkowe