Aktualności

Dąbrowski Festiwal Kultury ZagłębieWood 2017

Autor: Olaf Otwinowski

Coroczna, zagłębiowska, kulturalna uczta – czyli Dąbrowski Festiwal Kultury ZagłębieWood – startuje już 2 października, o godz. 19:00 w Pałacu Kultury Zagłębia, mocnym akcentem – spektaklem Bóg mordu w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Festiwal w tym roku przybrał skoncentrowaną formę – potrwa do 13 października – a w jego programie znalazły się koncerty, przeglądy filmowe oraz spektakle.

Pierwszy spektakl w festiwalowej ramówce był inspiracją dla Romana Polańskiego do nakręcenie filmu Rzeź. W sztuce Bóg Mordu zobaczymy Jolantę Fraszyńską, Annę Dereszowską, Cezarego Pazurę oraz Michała Żebrowskiego. Zaprezentują oni słodko-gorzką bombę emocjonalną Teatru 6. Piętro.

Trzy dni później w Kinie Kadr odbędzie się pierwszy blok filmów Festiwalu Patrz Więcej, w którym zobaczymy pierwsze trzy filmy wybrane na 15-lecie Szkoły Wajda School & Studio – Koniec świata, Kiedy będę ptakiem oraz Papparazzi. Zwieńczeniem pokazu filmów będzie biletowany koncert Mai Koman w Piwnicy Teatralnej PKZ o godz. 19:00.

6 października o 19:00 będziemy świadkami pierwszego koncertu w Sali Teatralnej, a rockowe brzmienie zadba Tymon Tymański oraz zespół The Transistors. Niecałą dobę po pierwszym koncercie, 7 października o 17:00, na deskach PKZ zobaczymy i usłyszymy niezwykły projekt pianistyczny – Piano.pl, na który składają się piosenki z kanonu polskiej muzyki. Swoim głosem zaczaruje nas Dorota Miśkiewicz, a przy czaro-białych klawiszach zasiądą Andrzej Jagodziński, Michał Tokaj oraz Piotr Orzechowski. Wszystkim im akompaniować będzie Atom String Quartet. 8 października pałacową sceną ponownie zawładnie teatr, a dokładnie ojciec i syn – Jan i Błażej Peszek – którzy wystąpią nie w jednym, a w dwóch jednoaktowych sztukach Pojedynek - zabawa w detektywa oraz Nie strój zdobi nieboszczyka przedzielonych 20-minutową przerwą. W drugiej sztuce do obsady dołączy Katarzyna Krzanowska.

Po trzydniowej przerwie, dokładnie 12 października o 17:00, w Kinie Kadr wyświetlimy drugi blok filmów Festiwalu Patrz Więcej, na który złożą się Ślimaki, Trampkarze i Niewiadoma Henryka Fasta. Tuż po nim na dużej scenie zespół Mikromusic zaprezentuje materiał ze swojego świeżutkiego krążka Tak mi się nie chce. Muzycznym zwieńczeniem Dąbrowskiego Festiwalu Kultury ZagłębieWood będzie koncert Julii Marcell Trio 13 października o 17:00!