Aktualności

Człowiek w Świecie Muzyki - warsztaty video-art

Autor: Olaf Otwinowski

Jego znakiem rozpoznawczym jest czarno-biały frak, który zakłada na siebie z wielką gracją. Wyprostowane plecy, idealnie ułożona fryzura, która lada chwila zamieni się w chaotyczną burzę włosów. Powoli wchodzi na scenę, słychać brawa, staje naprzeciw muzyków… Ona, ubrana w wieczorową suknię, zasiada w jednym z foteli i po wzięciu głębszego oddechu koncertuje całą swoją uwagę na mężczyźnie we fraku - tak oto widzimy dyrygenta i żeńską część publiczności w ich naturalnym środowisku, oto Człowiek w Świecie Muzyki!

Człowiek w świecie muzyki może być widzem lub muzykiem. Melomanem lub artystą. Może przybrać postać operatora dźwięku lub lutnika, który naprawia instrumenty. Człowiek w świecie muzyki przebywa nieustannie – jadąc autem, oglądając film bądź wsłuchując się z śpiew ptaków. Przyszła pora na artystyczne przedstawienie człowieka w przestrzeni muzycznej!

Człowiek w Świecie Muzyki to 5-dniowe warsztaty video-art, organizowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka, które odbędą się od 5 do 9 lipca. Ich celem jest stworzenie kilkuminutowych obrazów filmowych opartych na muzyce klasycznej oraz dzieł dąbrowskiego kompozytora, patrona festiwalu.

Uczestnicy zaznajomią się z podstawami wideofilmowania, planów filmowych, kadrowania, sztuki operatorskiej, zasadami montażu filmowego. Nauczą się wykorzystywać techniki efektów specjalnych, animacji, makrofotografii oraz wycinania tła z użyciem green screen’a. Ich zadaniem będzie samodzielna realizacja filmów krótkometrażowych od scenariusza, aż po montaż z własnym udziałem i z wykorzystaniem otoczenia, makiet i rekwizytów. Filmy realizuje się samodzielnie lub w 2/3-osobowych zespołach na bazie własnych pomysłów, z  pomocą i pod okiem instruktora – Jarosława Cyby!

Finałem będzie projekcja wszystkich powstałych filmów w pałacowym Kinie Kadr!

DEKLARACJA UCZESTNICTWA - zapisy do 5 lipca! Deklaracje prosimy wysyłać na adres: jaroslaw.cyba@sk.palac.art.pl lub dostarczać osobiście do Działu Edukacji Artystycznej PKZ (do g. 16:00) lub do Punktu Informacyjnego PKZ (do g. 20:00).

----------------------------------

Niezbędne informacje:

Przedział wiekowy uczestników:

Młodzież i dorośli (od 14 lat)- grupa ok 10 osób

Ilość dni zajęciowych:

5 dni po 4 godziny (od 10:00 do 14:00 z przerwą)

Dzień I - spotkanie organizacyjne, omówienie tematu, lekcje instruktażowe, teoria filmu, zapoznanie się ze sprzętem.
Dzień II – prace nad scenariuszem, scenopis, story board, pierwsze zdjęcia, muzyka.
Dzień III – zdjęcia i wstępny montaż.
Dzień IV – montaż finalny, montaż muzyki.
Dzień V – pokaz filmów w Kinie Kadr.

Organizator zapewnia:

- kamerę cyfrową
- obiektyw makro do smartfonów
- statywy
- 2 stacje montażowe do montażu filmów (program Adobe Premiere CS6 z własną licencją)
- tło green screen (3 x 5 metrów)
- w miarę możliwości potrzebne rekwizyty.

 

 

ORGANIZATORZY FESTIWALU:

                                   

PATRONAT HONOROWY: