Edukacja artystyczna

Bliskie spotkania z muzyką część 2

Autor: Edyta Piekoszewska

Drugie spotkanie z muzykami Filharmonii Śląskiej, z cyklu „Spotkania z muzyką” już za nami. Tym razem uczniowie okolicznych szkół podstawowych poznawali muzykę Gospel. „Spotkania z muzyką” to nie tylko przekazanie wiedzy o instrumentach i utworach, to również pobudzenie wyobraźni dziecka, co udowodniły uśmiechy na twarzach dzieci niewidomych, goszczących dzisiaj w PKZ.

Cykl „Spotkania z muzyką” organizowany przez Pałac Kultury Zagłębia, to swoiste lekcje muzyki dla najmłodszych, podczas których poznają poszczególne instrumenty oraz ich rolę w utworach granych na żywo, przez muzyków Filharmonii Śląskiej. Celem spotkań jest poszerzanie horyzontów muzycznych oraz wysyłanie impulsu do odnalezienia w sobie nowej pasji. Podczas pierwszego odcinka dzieci spotkały się z muzyką klasyczną, a dokładniej z utworami operowymi.

Podczas dzisiejszego spotkania uczniowie mieli okazję posłuchać utworów z gatunku Gospel. Oprócz samej muzyki poznali bliżej budowę i działanie saksofonu i saksofonu sopranowego. Największą frajdą dla młodych słuchaczy było wspólne śpiewanie i klaskanie do piosenki „Hallelujah” – znanej również z filmu „Shrek”.

Tekst: Olaf Otwinowski