Edukacja artystyczna

Bliskich spotkań z muzyką część 3

Autor: Beata Maro

W związku z tym, iż nadeszła upragniona wiosna, a lato tuż za pasem, dzieci biorące udział we wczorajszym „Spotkaniu z muzyką” poznawały odgłosy przyrody, grane na instrumentach przez muzyków Filharmonii Śląskiej. To już trzecia odsłona swoistej lekcji muzyki, w której biorą udział uczniowie z najmłodszych klas szkoły podstawowej – i tym razem nie brakowało muzycznej wiedzy jak i dobrej zabawy.

„Spotkania z muzyką” mają za zadanie nie tylko poszerzenie horyzontów muzycznych oraz granic wyobraźni, ale także pokazanie najmłodszym, jak wspaniałą formą zabawy jest muzyka grana na żywo. Poznają zarówno budowę instrumentów oraz sposób ich działania, lecz również wchodzą w interakcję z zaproszonymi muzykami.

W Sali kameralnej PKZ rozbrzmiewały dziś odgłosy ptaków, owadów i ssaków. Uczniowie mogli posłuchać utworów takich jak „Lot Trzmiela” Mikołaja Rimskiego-Korsakova, czy „Mały, biały osiołek”, którego autorem jest Jacques Ibert. Wszystko to grane na fortepianie, flecie i wiolonczeli przez gości z FŚ. Wtórowały im w tym dzieci, które za pomocą mowy ciała naśladowały poszczególne zwierzęta. Radości było przy tym co niemiara, zwłaszcza gdy grupce chętnych uczniów oddano smyczek i pozwolono spróbować swoich sił w grze na wiolonczeli. 

Autor tekstu: Olaf Otwinowski
Zdjęcia: Edyta Piekoszewska