Relacje

Artystyczna spowiedź

Autor: Olaf Otwinowski

1112 prac ukazujących 7 grzechów głównych, 33 zwycięzców i 62 wyróżnienia to podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Siedem Grzechów Głównych, który po raz jedenasty odbył się w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

Wczoraj, tj. 10 kwietnia w pięknej Sali Agora w Pałacu Kultury Zagłębia, odbyła się gala wręczenia nagród w XI Ogólnopolskim Konkursie Siedem Grzechów Głównych. Konkursie, którego tegoroczna edycja charakteryzowała się niezwykle wysokim poziomem artystycznym oraz rekordową liczbą prac we wszystkich czterech kategoriach. Zadaniem uczestników było przedstawić jeden lub kilka grzechów głównych za pomocą słowa pisanego, malarstwa, grafiki warsztatowej. Zadaniem w ostatniej kategorii - grafice komputerowej - było stworzenie plakatu konkursu. To właśnie w tej specjalności organizatorzy zauważyli największy wzrost popularności wśród uczestników.

Ciekawa wypowiedź artystyczna, warsztat oraz tematyka to cechy, na które jury zwracało szczególną uwagę przy wyborze najlepszych obrazów, wierszy i grafik - mówi pomysłodawczyni konkursu Sylwia Nowak.

Podczas wczorajszej gali publiczność wypełniła pałacową salę do ostatniego miejsca. Zwycięzcom i wyróżnionym przybyli pogratulować nie tylko przedstawiciele jury i kościoła, ale również włodarze miasta. Zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej Bożena Borowiec, dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. dr Michał Borda, który zastępował Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, dyrektor PKZ Małgorzata Majewska oraz prezes Wspólnoty Szkół Katolickich Maria Chodkiewicz - wszyscy uścisnęli ręce nagrodzonym, wyrażając zachwyt nad poziomem konkursu, który wzrasta z roku na rok. W tym samym dniu została otwarta pokonkursowa wystawa prac, którą przez najbliższe tygodnie będzie można podziwiać w holu I piętra PKZ oraz w plenerze - z tyłu siedziby pałacu. 

Organizator:
Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej

Patronat honorowy:

 • Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza - Marcin Bazylak
 • Biskup Diecezji Sosnowieckiej - ks. dr Grzegorz Kaszak
 • Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę INSEA

Współorganizatorzy:

 • Bazylika NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej - ks. kanonik Andrzej Stasiak (ks. Stasiak wspiera ideę konkursu i jest fundatorem nagród książkowych)
 • Miejska Biblioteka Publiczna - Dyrektor Paweł Duraj (Biblioteka wspiera wśród czytelników ideę konkursu i jest fundatorem nagród książkowych)
 • Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu - ks. dr Michał Borda (Wydział Katechetyczny wspierał konkurs w promocji i jest fundatorem nagród książkowych)
 • Portal Kreatywne Konkursy - na bieżąco monitorował promocję konkursu w sieci i prowadził komunikację z internautami.
 • Wspólnota Szkół Katolickich SPSK  - pani prezes Maria Chodkiewicz, pani Dyrektor Szkoły
  w Dąbrowie Górniczej Ewa Raszka (Wspólnota wspierała promocję konkursu w środowisku nauczycieli i jest fundatorem nagród rzeczowych)

Patronat Medialny

 • Polskie Radio Katowice
 • Radio eM w Katowicach
 • Telewizja Kablowa Telpol
 • Tygodnik Katolicki Niedziela

JURY

Poezja
Jury w składzie:

Przewodniczący: Maciej Szczawiński (redaktor, Polskie Radio Katowice)

Członkowie jury:
Uniwersytet Śląski w Cieszynie
- prof. Dr hab. Bernadeta Niesporek Szamburska
- dr Magdalena Ochwat
- mgr Jadwiga Maksym-Kaczmarek
- mgr Magdalena paprotny
- mgr Ewelina Zygan

- o. Wacław Oszajca SJ (teolog, publicysta i poeta)
- dr Grzegorz Marcinkowski (poeta, Pałac Kultury Zagłębia)

Malarstwo, grafika komputerowa i grafika warsztatowa
Jury w składzie:

Przewodnicząca: prof. dr hab. Urszula Szuścik  (Uniwersytet Śląski w Katowicach)

Członkowie zespołu:
- dr Katarzyna Gielecka-Grzemska (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Filia w Cieszynie, Wydział Artystyczny, Katedra Grafiki)
- ks. Tomasz Zmarzły (historyk sztuki)
- artysta plastyk Bartosz Gawlik (Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”)

Fot. Karolina Pazera