7 inspirujących grzechów

7 inspirujących grzechów

Autor: Edyta Piekoszewska

Jak namalować pychę, chciwość, lenistwo? Jak ująć w wierszu nieczystość, zazdrość, gniew, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu? Tego wyjątkowego zadania podejmą się już po raz siódmy uczestnicy ogólnopolskiego konkursu „Siedem grzechów głównych”. Dla kreatywnych twórców jest to artystyczne wyzwanie dające możliwość wypowiedzenia się językiem sztuki na temat kondycji moralnej współczesnego człowieka.

Problematyka grzechów głównych była wielokrotnie podejmowana przez wybitnych artystów. Odnajdziemy ją np.: w dziełach malarskich Hieronima Boscha, Pietera Breughela (starszego), Marca Chagalla, w wierszach Jacka Kaczmarskiego, Jana Lechonia.

Wywołując ten temat organizatorzy pragną podjąć dyskusję o tym co jest dla nas ważne, o co zabiegamy, czego pożądamy, czego zazdrościmy, jak radzimy sobie w czasach zalewu reklam, komercji i pogoni za sukcesem, co rozumiemy pod pojęciem grzechu i co robimy z naszą wolnością.

Konkurs, organizowany przez Pałac Kultury Zagłębia, ma charakter otwarty i obejmuje dwie kategorie: malarstwo i poezję. W kategorii malarskiej dopuszczone są różne techniki: malarstwo olejne, akwarelowe, temperowe, akrylowe, pastel, inne. Przewidziano tu następujące kategorie wiekowe: 6-9 lat, 10-14 lat, 15-25 lat. Do części poetyckiej konkursu autor może zgłosić maksymalnie 3 wiersze. Kategorie wiekowe poetów to: 10-14 lat, 15-20 lat i dorośli.

Opisane prace i wypełnioną kartę zgłoszenia należy składać w siedzibie PKZ w terminie do 5 marca. Ogłoszenie wyników nastąpi 12 marca, natomiast uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 27 marca.

Na laureatów konkursu czekają nagrody rzeczowe. O ich przydziale zadecyduje jury w zależności od ilości i poziomu dostarczonych prac. W konkursie mogą brać udział tylko te prace, które nie były wcześniej nigdzie prezentowane i nie zostały zgłoszone w innych konkursach. Nagrodzone i wyróżnione prace wezmą udział w zbiorowej wystawie pokonkursowej w przestrzeni publicznej w centrum Dąbrowy Górniczej. Laureaci zostaną zaproszeni do Radia Katowice i Radia eM w celu prezentacji dorobku twórczości.

Współorganizatorami konkursu są: Bazylika NMP Królowej Anielskiej, Wydział Katechetyczny Diecezji Sosnowieckiej, Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej. Konkurs honorowym patronatem objęli: Biskup Diecezji Sosnowieckiej ks. dr Grzegorz Kaszak oraz Prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza. Patronat medialny: Polskie Radio Katowice, Radio „eM” 107,6 FM w Katowicach, Telewizja Telpol

Szczegółowych informacji o konkursie udziela Sylwia Nowak – instruktor ds. plastyki i edukacji PKZ, tel. kom. 606 877 785, e-mail: sylw.plast@wp.pl.

Do pobrania:
karta zgłoszenia doc

karta zgłoszenia pdf

regulamin