Relacje

6 czerwca w PKZ - działo się!

Autor: Olaf Otwinowski

Wczoraj w Pałacu Kultury Zagłębia działo się, oj działo. Najpierw zakończenie roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego przy Pałacu Kultury Zagłębia. Uroczystość odbyła się w Sali Agora Duża i wzięli w niej udział nie tylko studenci, ale również delegaci z Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu, z którą pałac współpracuje przy organizacji UTW. Pojawił się również I zastępca prezydenta miasta Dąbrowa Górnicza - Damian Rutkowski oraz dyrektor PKZ - Małgorzata Majewska. Po wręczeniu dyplomów odbył się popis wokalny grupy studenckiej, jak również wernisaż wystawy Słowackiej Ludowej Majoliki.

Wernisaż miał miejsce w Średniej Agorze. Przybyli goście mogli podziwiać wystawę zorganizowaną przez PKZ oraz Instytut Słowacki w Warszawie. W gablotach znalazły się najpiękniejsze dzieła ceramiczne, zwane również majoliką. Platery, talerze, kubki, dzbanki i inne wyroby ceramiczne, które cieszą oko, a które dodają blasku każdemu pomieszczeniu. Agora okazała się idealną salą do ekspozycji ze względu na fakt, że jej ściany również pokrywa majolika, a dokładnie ręcznie malowane, ceramiczne kafle.

W czasie, gdy trwał wernisaż, w studyjnym Kinie Kadr odbyło się wręczenie nagród w IV Regionalnym Konkursie Filmowym Mój pomysł na film. Młodzi filmowy byli oceniani przed profesjonalne jury w  kategoriach: scenariusz, grę aktorską, zdjęcia i montaż, efekty dźwiękowe, wartość techniczną filmu oraz ogólne wrażenie estetyczne. Najlepsi otrzymali złoty, srebrny i brązowy klaps oraz nagrody rzeczowe.

Dodatkowo w Kawiarni Pałacowej odbyła się premiera pałacowej kawy mrożonej. Przy wczorajszym upale kawa okazała się lekiem na całe zło, co było widać po zapełnionych stolikach.

Fot. Marek Wesołowski, Olaf Otwinowski