Relacje

45-lecie pracy twórczej Leszka Wierzchowskiego

Autor: Olaf Otwinowski

45 lat pracy twórczej, lat wypełnionych fraszkami, poematami, wierszami i jednoaktówkami autorstwa mistrza – Leszka Wierzchowskiego. Uroczystość z okazji jubileuszu miała miejsce 18 lutego w Sali Agora, w Pałacu Kultury Zagłębia, z którym Pan Leszek związany jest od 1990 roku.

Pan Leszek Wierzchowski opowiadał nie tylko ciekawostki ze swojego życiorysu, ale i czytał najważniejsze pozycje swojego autorstwa. Swój pierwszy wiersz napisał mając 13 lat, a owoce jego pracy w czasach licealnych publikował londyński miesięcznik polonijny „Naprzód”. Był tak przyzwyczajony do określonego stylu pisania, że nawet wypracowanie pisał w formie jednoaktówki. Po szkole otrzymał stypendium na kontynuowanie twórczości fraszkopisarskiej od Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich. Jednym z najważniejszych dla Pana Leszka utworów jest dramat paradokumentalny pt.: „Millenium”, o wydarzeniach w sierpniu 1980 roku w Gdańsku. Został on uznany współczesną epopeją, wystawiony w 1999 roku w Muzeum Kinematografii w Łodzi z udziałem takich aktorów jak: Jan Machulski i Leon Niemczyk. Oprócz tego autor napomknął o swojej działalności monarchistycznej i swojej roli, jako Regenta Polski. Całości wywiadu towarzyszyło czytanie fraszek, którego podjęła się Aleksandra Walkowicz. Jej mąż natomiast – Michał Walkowicz – przygrywał na pianinie w przerwach między fraszkami. Na koniec Pani Małgorzata Majewska (Dyrektor PKZ) wręczyła mistrzowi pamiątkowy dyplom w formie witrażu.

Zwieńczeniem wieczoru był skromny poczęstunek, w trakcie którego każdy mógł zrobić sobie wspólne zdjęcie i otrzymać podpis na książce od naszego jubilata.