Pałac

13. edycja Konkursu Spisaka - nowe informacje

Autor: Olaf Otwinowski

19 listopada 2020 Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza powołał prof. dr hab. Romana Widaszka na stanowisko Dyrektora Artystycznego 13. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka.

Profesor Roman Widaszek jest pracownikiem naukowym Akademii Muzycznej w Katowicach, w której objął funkcję Pełnomocnika Rektora ds. Międzywydziałowego Studium Pedagogicznego. Znakomity wirtuoz klarnetu i kameralista, w którego dorobku znajduje się współpraca solistyczna z czołowymi polskimi orkiestrami i formacjami kameralnymi oraz szereg nagrań fonograficznych. Profesor Widaszek zasiadał w gremiach jury konkursów wykonawczych, jest organizatorem warsztatów mistrzowskich oraz cyklicznej imprezy muzycznej organizowanej w Katowicach.

Nowy dyrektor zastępuje osobę prof. dr hab. Zygmunta Tlatlika – zasłużonego inicjatora i wieloletniego dyrektora artystycznego konkursu, wielkiego orędownika promocji twórczości Michała Spisaka.

Koncert inauguracyjny, 14 września 2021, uświetni swoją obecnością Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Marka Wroniszewskiego.

Konkurs w trzech kategoriach z grupy instrumentów dętych drewnianych: obój, klarnet, fagot, przebiegał będzie w trzech etapach, a zwieńczony zostanie koncertem laureatów 23 września 2021. Laureatom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego.

Nowością będą koncerty kameralne, prezentujące przekrojowy repertuar. Konkursowi towarzyszyć będzie szereg wydarzeń, które publiczności miasta i regionu oraz społeczności internautów zapewnią atrakcyjną rozrywkę w rozmaitych formach artystycznych i upowszechniających.

Miasto Dąbrowa Górnicza oraz dąbrowskie instytucje kultury, sportu i stowarzyszenia zgłosiły akces do włączenia się w działania promujące konkurs i postać jego patrona.

Przypominamy, że w 2021 konkurs adresowany jest do adeptów sztuki instrumentalnej, którzy nie ukończyli 30. roku życia.

2 stycznia 2021 na stronie zostanie udostępniony formularz zgłoszeniowy w języku polskim i angielskim.

Nabór trwać będzie do 14 czerwca 2021. Zapraszamy do udziału!

OFICJALNA STRONA KONKURSU

REGULAMIN KONKURSU


Na zdjęciu od prawej:
Michał Syska - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza ds. Marki Miasta, Kultury i Sportu
prof. dr hab. Roman Widaszek - Dyrektor artystyczny konkursu
prof. dr hab. Władysław Szymański - Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego
Małgorzata Majewska - Dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia

 

Sylwetka nowego Dyrektora Artystycznego konkursu

Roman Widaszek – klarnecista, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie prof. H. Kierskiego. Swoje umiejętności kształcił na wielu kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez prof. Guy Deplus i prof. Michaela Arrignon.

Jest laureatem II nagrody na I Ogólnopolskim Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim (1995), a także III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Bielsku-Białej (1990). Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Odznaczony Brązowym Krzyżem  za zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną, ma w swoim dorobku wiele koncertów solowych i kameralnych, występował m.in. z takimi artystami i zespołami jak Sharon Kam, Antonio Saiote, Dimitri Ashkenazy, Kwartet Śląski, Hilliard Ensemble.

Współpracował jako solista z większością polskich orkiestr m.in. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Śląską, Krakowską, Wrocławską, Poznańską, Sinfoniettą Cracovia, AUKSO, Orkiestrą Polskiego Radia AMADEUS, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus. Występuje również jako solista-kameralista na wielu koncertach i festiwalach w kraju i za granicą - Austria, Belgia, Czechy, Niemcy, Ukraina, Włochy, Francja, Portugalia, Gran Canaria, Finlandia, Korea Pd., Japonia, Chiny. Dokonał ponad dwudziestu nagrań płytowych (EMI, DUX, CD ACCORD), za które był dziewięciokrotnie nominowany do nagrody Fryderyk. Współpracując z wybitnymi polskimi kompozytorami (m.in. Zbigniew Bargielski, Aleksander Lasoń, Mikołaj Górecki, Marcel Chyrzyński, Krzysztof Herdzin), dokonał wielu prawykonań utworów solowych i kameralnych jemu dedykowanych.

Jako jeden z nielicznych klarnecistów gra również na rzadko spotykanym instrumencie – basethornie (altowa odmiana klarnetu).

Wykładowca krajowych i zagranicznych kursów (w tym Konserwatorium Królewskie w Brukseli i Konserwatorium Muzyczne w Porto) oraz juror krajowych i międzynarodowych konkursów klarnetowych. Jest członkiem Krakowskiego Tria Stroikowego, Krakowskiego Kwintetu Dętego, Polskiego Zespołu Bassethornowego oraz profesorem katowickiej Akademii Muzycznej (nominacja profesorska 2018), w której m.in. pełni funkcję Pełnomocnika Rektora ds. Międzywydziałowego Studium Pedagogicznego. Pomysłodawca i kierownik artystyczny Muzycznych Wieczorów w Bazylice oraz Mistrzowskich Kursów Klarnetowych w Pałacu w Rybnej. Od listopada 2020 Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej.

 

ORGANIZATORZY
           

PATRONAT HONOROWY:

        Prezydent                                        JM Rektor
          Miasta                                   Akademii Muzycznej
  Dąbrowa Górnicza         im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
    Marcin Bazylak                  prof. dr hab. Władysław Szymański
 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.