Repertuar

Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka

Autor: Olaf Otwinowski

Muzyka musi wejść w społeczeństwoto hasło przewodnie wszystkich wydarzeń pierwszego w historii Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka, który potrwa do października w Dąbrowie Górniczej!

ZAPOMNIANY KOMPOZYTOR

Michał Spisak był niewątpliwie jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Choć urodził się w Dąbrowie Górniczej, to jego późniejsze losy związane były z Francją, szczególnie zaś z Paryżem. To właśnie tam kontynuował swoją muzyczną edukację i skomponował większość z kilkudziesięciu utworów symfonicznych, kameralnych i solowych, które cenione były na całym świecie. Odnosił liczne sukcesy na arenie międzynarodowej, zdobywając nagrody w najbardziej prestiżowych konkursach. Zmarł w 1965 roku dręczony chorobą. Choć jego życiorys przypomina historię Fryderyka Chopina, to w przeciwieństwie do pianisty o Michale Spisaku niestety zapomniano, a jego twórczość spotkał ten sam los. Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka ma to zmienić! Ma przywrócić społeczeństwu postać słynnego rodaka, a jego utwory ponownie mają ujrzeć światło dziennie i być prezentowane na rodzimych scenach.

MUZYKA DLA KAŻDEGO

Michał Spisak był orędownikiem szerzenia muzyki klasycznej wśród ludzi bez względu na ich pochodzenie, wiek, stan majątkowy. To właśnie jego słowa – muzyka musi wejść w społeczeństwo –zainspirowały organizatorów: Pałac Kultury Zagłębia, miasto Dąbrowa Górnicza oraz Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach do stworzenia festiwalu. Częścią festiwalu jest odbywający się od 2007 roku, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka. Już wkrótce na scenach Pałacu Kultury Zagłębia zaprezentuje się ponad 120 młodych instrumentalistów z całego świata m.in. z Kostaryki, Meksyku, Korei Południowej, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Kolumbii i licznych krajów europejskich – w tym z Polski. Staną oni w szranki o statuetkę Michała Spisaka i tytuł laureata konkursu w specjalnościach obój, klarnet i fagot. Zanim jednak dojdzie do wielkiej muzycznej rywalizacji, mieszkańcy województwa będą mieli okazję wziąć udział w kameralnych koncertach plenerowych, które odbędą się od 7 do 28 sierpnia (zawsze o 17:00) w Kręgu Tanecznym Parku Zielona w Dąbrowie Górniczej, w ramach cyklu „w Zieloną gramy”. Młodzi i utalentowani instrumentaliści przybliżą dąbrowskiej publiczności muzykę klasyczną w lekkiej i przyjemnej odsłonie w otoczeniu natury.

ŚWIĘTO MUZYKI I MICHAŁA SPISAKA

Najważniejsze z festiwalowych wydarzeń odbędą się od 14 września 2021 r. – rocznicy urodzin Michała Spisaka. To właśnie w ten dzień oficjalnie odsłonięty zostanie mural z wizerunkiem kompozytora przy ul. 3 Maja 22. Michał Spisak będzie mógł ponownie spoglądać na mieszkańców swojego miasta, otaczając ich muzyczną opieką, a mieszkańcy będą mieli motywację do poszerzenia swojej wiedzy o dąbrowskim twórcy. Tego samego dnia w Pałacu Kultury Zagłębia zostanie otwarta wystawa sylwetek laureatów Konkursu Spisaka w latach 2006–2018 pt. „Smak zwycięstwa”. Odbędzie się także uroczysta inauguracja 13. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka połączona z koncertem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Marka Wroniszewskiego ze specjalnym udziałem słynnego portugalskiego klarnecisty Vitora Fernadesa oraz waltornisty Pawła Cala – laureata konkursu. Dzień później, 15 września 2021 r., na głównej scenie PKZ odbędzie się koncert mistrzowski duńskiej formacji Carion Quintet oraz rozpoczną się pierwsze etapy przesłuchań w konkursie. Konkurs zwieńczy Koncert Laureatów z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod kierownictwem Sławomira Chrzanowskiego, 23 września. Wydarzeniami towarzyszącymi festiwalowi będą m.in. minikoncerty uczestników konkursu, wystawa plakatu 14. edycji wydarzenia oraz spektakl „Teatralne Concertino”.

Harmonogram festiwalu
14 września, g. 16:00 (ul. 3 Maja 22, Dąbrowa Górnicza) – oficjalne odsłonięcie muralu Michała Spisaka
14 września, g. 17:00 (Pałac Kultury Zagłębia) – otwarcie wystawy "Smak zwycięstwa"
14 września, g. 17:00 (Galeria Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia) – otwarcie wystawy plakatu 14. MKM im. Michała Spisaka
14 września, g. 18:00 (Pałac Kultury Zagłębia) – Koncert Inauguracyjny Orkiestry Sinfonia Iuventus
15 września, g. 19:00 (Pałac Kultury Zagłębia) – Koncert mistrzowski Carion Quintet
15–16 września (Pałac Kultury Zagłębia) – I etap przesłuchań konkursowych (otwarty dla publiczności)
17–19 września (Pałac Kultury Zagłębia) – II etap przesłuchań konkursowych (otwarty dla publiczności)
20 września / 21 września / 22 września, g. 17:00 (Pałac Kultury Zagłębia) koncerty finałowe z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej
23 września, g. 17:00 (Pałac Kultury Zagłębia – uroczysta gala wręczenia nagród oraz Koncert Laureatów z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej

------------------------------------------------------------------

ORGANIZATORZY:

 

PATRONI HONOROWI:

                   
 

 

MECENAS FESTIWALU

SPONSOR GŁÓWNY KONKURSU:


 

SPONSOR FESTIWALU:

PARTNER KONKURSU:

PRZYJACIELE FESTIWALU:

                                  
 

PATRONI MEDIALNI: