PKZ Dom Kultury w Ząbkowicach
Historia
Z zachowanych dokumentów, kronik i innych źródeł wynika, że Dom Kultury w Ząbkowicach od 1954 roku prowadził działalność oświatowo-kulturalną finansowaną przez Zakłady Elektrochemiczne, która wcześniej miała miejsce w Domu Ludowym. Uroczyste otwarcie placówki odbyło się jednak dopiero w 1956 roku mocą porozumienia Zakładów Elektrochemicznych, Huty Szkła Okiennego i Huty Szkła Gospodarczego.
W 1962 roku placówka otrzymała status Międzyzakładowego Domu Kultury. Efekty działalności kulturalno-oświatowej MDK to m.in. Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Bratki”, Kabaret Młodszych Panów, Dziecięcy Teatr Kukiełkowy, Kino Pinokio, sekcje artystyczne oraz organizacja przeglądów muzycznych. W Domu Kultury odbywały się również spotkania ze znanymi artystami takimi jak Stanisław Mikulski, Hanka Bielicka, Daniel Olbrychski, Danuta Rinn, Katarzyna Sobczyk, Wojciech Korda czy Jerzy Grunwald. W placówce regularnie odbywały się także koncerty. Zagrali w niej między innymi Tropicale Thaiti Granda Banda, Niebiesko-Czarni, Andrzej i Eliza, Pod Budą, grecki zespół Hellen oraz zespoły wojskowe: Granica, Desant, Radar. W 1988 roku przy MDK powstał Dziecięcy Zespół Rytmiki i Tańca „Wesoła Gromadka”. Występował on w wielu miastach Polski, a także brał udział w programach telewizyjnych: Teleranku, Zgaduj-Zgaduli oraz Wakacjach Dziecięcych z Gwiazdą wraz z Majką Jeżowską, Grażyną Świtałą, Marylą Rodowicz oraz iluzjonistą Maciejem Polem.
19 września 1995 roku, aktem notarialnym, obiekt w całości został przekazany Gminie Dąbrowa Górnicza, która zobowiązała się w podpisanym porozumieniu do prowadzenia działalności kulturalno-oświatowej i biblioteki na rzecz mieszkańców. 1 stycznia 1996 roku Dom Kultury został przyłączony do Dąbrowskiego Pałacu Kultury, jako jego filia. 1 lipca 2005 roku został jednak odłączony od PKZ i działał samodzielnie organizując imprezy artystyczne o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. W Domu Kultury działały: Zespół Śpiewaczy „Nasze Serca” , Folklorystyczna Kapela Ludowa, młodzieżowe zespoły taneczne, muzyczne oraz wokalno-instrumentalne. Funkcjonowały także sekcje muzyczna, taneczna, plastyczna, fitnessu oraz sekcja brydżowo-szachowa. W 2008 roku Dom Kultury został ponownie wcielony w struktury PKZ. Stan ten utrzymany jest do dnia dzisiejszego.
Obecnie
PKZ Dom Kultury Ząbkowice jest organizatorem szeregu imprez artystycznych, w tym spektakli teatralnych, koncertów, festynów, spotkań okolicznościowych, wystaw oraz konkursów.
Na deskach sceny Sali Teatralnej DK znani artyści dostarczają widzom dużej dawki artystycznych emocji. Instytucja gościła m.in. Stare Dobre Małżeństwo, Jana Peszka, Piotra Machalicę, Adę Biedrzyńską, artystów Piwnicy pod Baranami, Arkadiusza Jakubika, Jana Frycza, Marka Dyjaka oraz kabarety DNO i Hrabi.
W Ząbkowicach prężnie działają: Klub Seniora „Nasze Serca”, Folklorystyczna Kapela „Komitywa”, zespoły muzyczne „LUX” i „STREET” oraz chóry: „GAUDIUM” i „IMO PECTORE”. Dom Kultury zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na zajęcia plastyczne (malarstwo, rzeźba, grafika, ceramika, nowoczesne techniki zdobnicze), muzyczne (nauka gry na instrumentach: fortepian, keyboard, gitara, nauka śpiewu solowego z podstawami emisji głosu, młodzieżowe zespoły muzyczne), taneczne (rytmika, hip hop, breakdance), literacko-dziennikarskie, teatralne, i komputerowe.
Instytucja corocznie prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach Akcji Lato i Akcji Zima w mieście. DK organizuje także cykliczne, cieszące się dużą popularnością, konkursy: plastyczny - „Mistrz Pędzla Dąbrowy Górniczej”, recytatorski – „Polscy Poeci Dzieciom” oraz piosenki dziecięcej. W Ząbkowicach regularnie odbywają się także różnorodne warsztaty. Corocznie, w ramach Festiwalu Kultury ZagłębieWood, zapraszamy mieszkańców na koncerty, spektakle teatralne i kabarety. Na stałe do kalendarza imprezy w DK wpisały się także takie wydarzenia jak: Karnawałowy Koktajl Muzyczny, Wyszkubek, Wieczór Cecyliański, Andrzejki z Andrzejem oraz koncerty organizowane przez Fundację „Wygrajmy Razem”.
Teresa Jędras
Sala Teatralna w PKZ DK Ząbkowice o powierzchni 353 m² posiada 300 miejsc
Scena - okno sceny o wymiarach 7,5 m x 4,3 m. Głębokość sceny licząc od okna wynosi 5,5 m, a szerokość 10 m. Po prawej i lewej stronie sceny znajdują się schody wejściowe na scenę. Na zapleczu sceny znajdują się 3 garderoby (bezpośrednie przejście ze sceny)
Sala Kameralna o powierzchni 134 m² posiada 60 miejsc. Wyposażona jest w małą scenę oraz krzesła i stoliki . Może być wykorzystana zarówno do ustawienia konferencyjnego jak również bankietowego. Odbywają się na niej różnego rodzaju koncerty kameralne, spotkania autorskie oraz spotkania i kiermasze.
W PKZ DK istnieje możliwość wynajęcia Sali Teatralnej oraz Sali Kameralnej po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i charakteru spotkania. W celu sporządzenia umowy niezbędna jest pisemna informacja dotycząca rodzaju imprezy oraz wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Ceny za wynajem określa Zarządzenie Dyrektora PKZ.
Istnieje także możliwość skorzystania z nagłośnienia, dodatkowego oświetlenia scenicznego oraz zamontowanie ekranu z rzutnikiem za dodatkową opłatą po wcześniejszym ustaleniu i przedstawieniu Ridera obsłudze technicznej .
Kontakt : Agata Mikonowicz
Kierownik Sekcji Technicznej Domu Kultury Ząbkowice
mail : agata.mikonowicz@palac.art.pl
tel. : 32/ 733 87 92
tel. kom. : 608-352-444