William Shakespeare (1564–1616)
Antoniusz i Kleopatra
Dramat (ok. 1606)
Wielka miłość i wielka polityka to splatające się wątki tego dzieła Williama Szekspira. Dramatopisarz zachował podstawowe fakty historyczne, opierając się prawdopodobnie na źródłach starożytnych tłumaczonych na angielski, m.in. Żywotach sławnych mężów Plutarcha. Jak zwykle jednak miały one posłużyć do pokazania ludzkich namiętności i ich wpływu na losy jednostek i całych narodów. Kluczową postacią okaże się piękna królowa Kleopatra.
Cezar i jego zabójcy nie żyją (tę część historii Rzymu odmalował Szekspir w dramacie Juliusz Cezar). Rządy sprawuje jedyny ocalały, generał Marek Antoniusz, ale o władzę upomina się spadkobierca Cezara - Oktawian, wnuk siostry Juliusza i jego adoptowany syn. Tymczasem na pograniczu cesarstwa, w Egipcie, rozkwita romans Antoniusza i Kleopatry, który u Szekspira przybiera postać chorobliwego uzależnienia wojownika od miłości namiętnej królowej. W tragicznej walce między oddaniem i obowiązkiem obsesja staje się katalizatorem wojny. Chłodny Oktawian ma przewagę nad kochankami, w których wcielają się Ralph Fiennes i Sophie Okonedo.
Spektakl reżyseruje Simon Godwin, który w poprzednich latach stworzył transmitowane do kin w cyklu NT Live inscenizacje Człowieka i nadczłowieka (również z Ralphem Fiennesem), Strategii gołych kawalerów i Wieczoru Trzech Króli.
Przedstawienie z polskimi napisami. Czas trwania ok. 220 minut
Fot. Johan Persson
źródło: nazywowkinach.pl