Galeria

Wernisaż Wystawy Karola Benickiego „Świat oczami fotografa"

Data wydarzenia:
17 Listopad 2015 godz. 17:00 - 20:00
Lokalizacja:
Galeria sztuki PKZ
Ceny biletów: 
wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy słowackiego fotografa Karola Benickiego.

Karol Benicky urodził się 13 kwietnia 1940 roku w Spiskich Hanuszowcach.

Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Orawskim Podzamczu. Wychował się i dorastał w szczęśliwej, dużej rodzinie. Z domu wyniósł miłość i szacunek do przyrody, zwierząt i ludzi, czemu dawał wyraz w swojej późniejszej twórczości. Uwielbiał konie, był zafascynowany górami i góralami. Miejscowości, które szczególnie ukochał i najchętniej fotografował to Polanou - Hrochot, Ponik, Ocova, Detva, Hrinova i okolice.  W latach 80. artysta mieszkał i tworzył w miejscowości Bańska Bystrzyca. Jednak z powodu prześladowań związanych z komunistycznym reżimem nie mógł tu wystawiać swoich fotografii. W tym okresie jego twórczość została zaprezentowana na trzech dużych wystawach w Bratysławie. Wspólnie z żoną prowadził wydawnictwo Art Benicky, które specjalizowało się w publikowaniu albumów fotograficznych na światowym poziomie. W roku 1991 wspólnie z żoną i synem przeprowadził się do Pragi. Karol Benicky jest autorem 30 publikacji wydawanych zarówno na Słowacji, jak i w Czechach. Uznawany jest za jednego z najbardziej twórczych słowackich fotografów. Karol Benicky wspólnie ze swoim synem Matusom dużo podróżowali po całym świecie tworząc niepowtarzalną dokumentację fotograficzną odwiedzanych miejsc. Trzykrotnie odwiedzili Chiny, Kuwejt, większość państw Unii Europejskiej, Chorwacje, Czarnogórę, Turcję. Wspólnie wydawali publikacje dokumentujące ich podróże oraz organizowali liczne wystawy min. w Budapeszcie, Warszawie, Pekinie, Wilnie, Londynie, Pule. W wieku 36 lat tragicznie zmarł Matus Benicky, co odbiło się na dalszym życiu i twórczości Karola Benickiego. Po olbrzymiej stracie, okresie bólu i letargu powrócił Karol Benicky do swoich korzeni do Bańskiej Bystrzycy. Na Słowacji pomagał założyć nowoczesne galerie w Bratysławie w budynku Słowackiej Telewizji oraz w Bańskiej Bystrzycy w Hotelu Lux. Karol Benicky zmarł w wieku 71 lat w 2011 roku po długiej i ciężkiej chorobie.

Wszystkie swoje projekty, wystawy, publikacje, Karol Benicky tworzył z olbrzymim oddaniem, bardzo emocjonalnie i uczuciowo podchodził do życia i świata, dlatego też okrzyknięto go Fotografem z obiektywem serca.

Jego fotografie są niemymi świadkami radości i smutków codziennego życia ludzi zarówno na Słowacji, jak i w innych odwiedzonych przez Benickiego krajach.

Karol Benicky mówił - „Ziemia bez ludzi traci znaczenie".

 

Nagrody, wyróżnienia: 

1979  - I. miejsce w IX międzynarodowym Fotosalonie w Vitkovicach - Czechy

1983  - medal za 1 miejsce w Światowym Biennale Fotografii Krajobrazów w Sydney

2002  - Bruxel - Nagroda Sztuki Unii Europejskiej za twórczość sztuki

2002  - Praga -  Nagroda Masarykovej Akademii Sztuki za twórczość

2012  - Banska Bystrica - Nagroda Prezydenta miasta - In memoriam

 

Publikacje wydane na Słowacji:

 • Krajina zwana Detvou (1973)
 • Rodna zemja  (1980)
 • Goralski chleb (1983)
 • Duzi spiew (1985)

 Publikacje wydane w Pradze:

 • Praga-Paryż (1999)
 • Jego Wysokość koń (2000)
 • Trilogie Europejczycy (2003-2004)
 • Trilogie Orbis Pictus (2006-2007)
 • Cziniane w czasach olympijskich (2010)
 • Milan Rastislav Stefanik (2005) 
  i inne...

Wystawa realizowana we współpracy z Instytutem Słowackim.

 

 

 

 

 

Lokalizacja na planie PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia