Kino

Przegląd filmów Davida Lyncha

Author: Administrator

DAVID LYNCH
Zawód: reżyser, scenarzysta
Data urodzenia: 20 stycznia 1946
Wiek: 62 lata
Miejsce urodzenia: Missoula, Montana, USA
Wykształcenie: uczęszczał do Pennsylvania Academy of  

David Lynch to najważniejszy współczesny awangardzista amerykański, postmodernista, nieustraszony kontestator i śmiały eksperymentator. To artysta bezkompromisowy, który nie boi się szokować. I choć jego przygoda ze sztuką zaczęła się od malarstwa, to dość szybko pędzel porzucił dla kamery i zaczął kręcić pierwsze, jeszcze amatorskie filmy - za co chyba wszyscy „kinomaniacy" są mu wdzięczni. Znawcy twórczości undergroundowej usłyszeli o nim po raz pierwszy w latach 60 za sprawą króktometrażowek - "Six Figures Getting Sick", "The Alphabet", "The Grandmother", czy "The Amputee". Później przyszedł czas na takie filmy jak: "Głowa do wycierania " (1977), nad którą Lynch pracował ponad pięć lat, oraz "Człowiek-słoń " (1980) dzięki którym zyskały on dzisiaj miano reżysera kultowego. Drugi z tych tytułów przyniósł reżyserowi aż 8 nominacji do Oscara, trzy statuetki BAFTA (w tym dla Johna Hurta), a także Cezara dla najlepszego filmu obcojęzycznego. Tym samym przed twórcą otworzyły się drzwi do kariery w Hollywood i wyższe, profesjonalne budżety. 
W 1983 r. David odrzucił lukratywną propozycję wyreżyserowania "Powrotu Jedi" i skupił się na ekranizacji powieści Franka Herberta "Diuna". Film ten okazał się niestety klęską, choć po latach znacznie zyskał w oczach jego fanów. W 1986 r. Lynch powrócił do popularności obrazem "Blue Velvet" za który otrzymał nominację do Oscara. Recenzenci śmiało pisali, iż obraz ten jest odbiciem prawdziwych obsesji twórcy. 
Jednak największy rozgłos przyniósł mu zrobiony 1990 r. film "Dzikość serca ". Wywołał on burzę na festiwalu w Cannes i przyniósł reżyserowi Złotą Palmę. Popularność reżysera wzrosła jeszcze bardziej dzięki zrealizowanemu jeszcze w tym samym roku serialowi telewizyjnemu „Miasteczko Twin Peaks". Z reżysera znanego w kręgach miłośników X muzy, stał się postacią obleganą przez media. Jego zdjęcie pojawiło się nawet na okładce tygodnika "Time". Film wywołał zachwyt najpierw w Stanach Zjednoczonych, a później po drugiej stronie oceanu. Na ulicach miast na całym świecie zaczęli się pojawiać ludzie w koszulkach z napisem "To ja zabiłem Laurę Palmer". A jednak, mimo sukcesu, jaki odniósł serial, jego pełnometrażowa wersja kinowa - "Twin Peaks. Ogniu krocz za mną" (1992) poniosła fiasko. Inaczej stało się z "Zagubioną autostradą" (1997) czyli opowiścią o pewnym schizofrenicznym mordercy - tu Lynch powtórzył sukces frekwencyjny z filmu "Dzikość serca". 
Wiele rozgłosu towarzyszyło także premierze niezwykle na Lyncha prostego, pozbawionego wątków kryminalnych i tajemniczości, acz bogatego filozoficznie obrazu "Prosta historia" (1999) o mężczyźnie, który na zwykłym traktorze jedzie do odległej miejscowości. Do swojego stylu - zabawy konwencjami i zagadkami filmowiec powrócił w "Mulholland Dr. " (2001). Interpretacjom filmu o kobietach, które wikłają się w krwawe morderstwo oraz lesbijski romans nie było końca.
W pierwszych latach XXI wieku David Lynch zachwycił się Polską, w szczególności Łodzią, którą zaczął regularnie, co roku, odwiedzać w ramach festiwalu Camerimage. W końcu zdecydował, iż nakręci tu swój kolejny film - "INLAND EMPIRE " (2006) z udziałem polskich aktorów: Karoliny Gruszki i Leona Niemczyka.
Podsumowując twórczość Davida Lyncha nie da się nie zauważyć, że jako reżyser wypracował on swój własny styl, w którym równie istotną rolę odgrywają wszystkie elementy dzieła tj. zarówno same postacie jak i światło, montaż oraz muzyka. W swoich filmach często odwołuje się do elementów surrealistyczych, chętnie tworzy wariacje na temat ludzkiej podświadomości, marzeń i fobii. W niektórych filmach stara się on także pokazać ciemną, ukrytą stronę życia prowincjonalnych miasteczek.

Zapraszamy również na strony poświęcone reżyserowi: http://www.lynchland.pl/

http://www.davidlynch.com/

Źródło: www.filmweb.pl , www.onet.pl. , www.pl.wikipedia.org