TULPAN | www.palac.art.pl

Kino

TULPAN

Data wydarzenia:
19 Czerwiec 2009 godz. 20:00
Lokalizacja:
Pałac Kultury Zagłębia

7220111.319.06 - 24.06.2009
Godz. 17.00
gatunek: komedia
kraj:
Niemcy/Kazachstan/Polska/Rosja/Szwajcaria
premiera (Polska): 2009-05-29
czas trwania: 100 min
bilet: 12 zł reżyseria: Sergiej Dworcewoj
scenariusz: Gieniadij Ostrowski
zdjęcia: Jolanta Dylewska
dźwięk: Olivier Dandré, Ilija Biserow
producent: Karl Baumgartner, Thanassis Karathanos
obsada: : Ondas Besikbasov, Samal Esljamova, Askhat Kuchencherekov

O filmie:
Kamera w długiej panoramie filmuje jedynie kreskę horyzontu, łączącą spieczoną ziemię z rozprażonym niebem. Idealnej pustki nie zakłóca niemal nic. Krajobraz, który fascynuje i przeraża. To Bietpak Dała, czyli Głodowe Stepy - pustynna, sucha i surowa wyżyna w Kazachstanie; prawie niezamieszkały rejon, w którym nieliczni pasterze-nomadzi wiodą życie pełne trudu. To tu Sergiej Dworcewoj, wybitny kazachski dokumentalista osadził akcję swojego debiutu fabularnego pt. „Tulpan". Pośrodku bezkresnego stepu postanowił odpowiedzieć na pytanie, czym jest szczęście.
A szczęścia szuka w filmie Asa (Askhat Kuchinchirekov), młody marynarz, który po ukończonej służbie wojskowej wraca w rodzinne strony. Mieszka kątem u siostry Samal (Samal Yeslyamova), choć jej mąż, milczący pasterz Ondas (Ondasyn Besikbasov) z trudem akceptuje obecność chłopaka. Asa chce wiele: chce samodzielności, własnego domu, stada owiec, wielbłądów, ale także - komfortowego życia, jakie zna z kolorowych magazynów, baterii słonecznych na jurcie, motocykla, którym objeżdżałby codziennie swoje „ranczo". Tymczasem, aby zdobyć stado i móc zapewnić sobie byt, Asa musi najpierw znaleźć żonę. A to nie jest wcale takie proste. Jedyną szansą Asy jest dziewczyna o rzadkim imieniu Tulpan. Jak się okazuje, nie tylko Asa ma marzenia. Tajemnicza Tulpan odtrąca zaloty, za pretekst podając odstające uszy marynarza.
Dworcewoj mówi: Mój bohater, Asa dojrzewa i zaczyna rozumieć, że można żyć szczęśliwie bez anteny satelitarnej, jeśli tylko pozna się uczucie prawdziwej miłości i bliskości z ludźmi.
To są proste prawdy, tak jak pozornie prosta i opowiedziana wprost jest historia w komedii Tulpan. Pozornie, bo wprawdzie rzeczywistość przedstawiona w filmie składa się z niewielu elementów - są one jednak bardzo mięsiste, pełne szczegółów, dodających jej głębi i wiarygodności.

Nagrody i festiwale
Festival de Cannes 2008 - Un Certain Regard Prize, Prix de la Jeunesse, Nagroda Ministra Edukacji Narodowej Francji.
MFF Karlowe Wary 2008 - East of the West Award, NETPACK Award
MFF Toronto 2008 - sekcja Discoveries
MFF Zurych 2008 - Nagroda za Najlepszy Film (Best Film Award)
MFF Reykjavik 2008 - Discovery of the Year - New Visions
Międzynarodowy Festiwal Operatorski „Manaki Brothers", Skopje-Bitola 2008 - Srebrna Kamera 300 dla autorki zdjęć Jolanty Dylewskiej
Ponad to „Tulpan" zostanie pokazany na festiwalach w: Nowym Jorku, Belgii, Londynie, Tokio, Los Angeles, Wiedniu i Cottbus i wielu innych.
Polska premiera - podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego 2008

Źródło: www.againstgravity.pl  , www.stopklatka.pl , www.filmweb.pl , www.kinoinfo.pl   


Lokalizacja na mapie