Kino

SZTUKA MASAŻU

Data wydarzenia:
27 Czerwiec 2008 godz. 19:00
Lokalizacja:
Pałac Kultury Zagłębia

masaz27.06. - 02.07.2008
Godz. 17.00 i 19.30
gatunek: dramat/komedia
kraj: Polska
rok produkcji: 2006
czas trwania: 80 min

reżyseria: Mariusz Gawryś
scenariusz: Mariusz Gawryś
zdjęcia: Mikołaj Łebkowski
muzyka: Jan Komar, Tomasz Pągowski
producent: Mariusz Gawryś

Sztuka masażu" to wielowątkowy komediodramat o samotności oraz o potrzebie miłości. To zarówno historia masażystki Reni (Agnieszka Dygant), która przez wykonywaną pracę potrafi jaki nikt inny dotrzeć do zakamarków ludzkiej duszy, jak i jej klientów - przestraszonych, wiecznie zagonionych i spóźnionych, których wspólną cechą jest paniczna ucieczka przed samotnością, polegająca na permanentnym pościgu za nowym partnerem. Podczas masażu Renia odkrywa, że klienci prowadzonego przez nią wraz z Dorką (Agnieszka Kordek) i Grażką (Magdalena Ciecierska) Salonu Piękności Ciała otwierają się, odznaczając się wyjątkową gadatliwością. W ten sposób Renia zdobywa intymną wiedzę na ich temat. Wie co lubią, a czego nie znoszą, niczym dobra przyjaciółka poznaje ich tęsknoty, pragnienia i tajemnice. Renia i jej salon stają się swoistym biurem matrymonialnym. Jednak jej zabiegi przynoszą różne skutki; jest jak w życiu, są rozstania i są powroty. Jej klienci odkrywają w sobie to, do czego dotychczas nie mieli odwagi. Tymczasem Renia, bazując na swojej wiedzy, rozpoczyna snucie miłosnych intryg...

Bezpretensjonalne, ciepłe, kameralne polskie kino. Opowiedziane prostą, lecz urzekającą historią przypowieści o kondycji psychicznej i uczuciowej polskiego społeczeństwa. Zrealizowana z rozbrajającą szczerością opowieść o zagubieniu we współczesnym świecie, nieumiejętności otwarcia się na drugiego człowieka i poszukiwaniu ciepła. Mamy więc w filmie barmana seksoholika (Wojciech Mecwaldowski), rozbitego żigolaka (Tomasz Mikołajewski) i telewizyjną wróżkę (Joanna Godecka), która nie potrafi dogadać się z będącą w ciąży córką (Joanna Kaczmarek).

Autentyczności historii dodaje gra aktorów. W obsadzie filmu znalazło się czworo profesjonalnych aktorów oraz grono debiutantów, którzy przed produkcją filmu przeszli prowadzony przez reżysera, dwuletni trening aktorski według metody Lee Strasberga i Violi Spolin.

2007 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Młodzi i Film" (Koszalin) - nagroda za scenariusz dla Mariusza Gawrysia.

2006 - 31. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (Gdynia) - nagroda za debiut reżyserski dla Mariusza Gawrysia

źródło: www.filmweb.pl , www.kinoinfo.pl , www.stopklatka.pl

Lokalizacja na mapie