PAN ZEMSTA | www.palac.art.pl

Kino

PAN ZEMSTA

Data wydarzenia:
25 Styczeń 2008 godz. 03:00
Lokalizacja:
Pałac Kultury Zagłębia

panzemsta
25 do 30 stycznia
(pt. - śr. 19:30)
gatunek: akcja / dramat
kraj: Płd. Korea
rok: 2002
czas trwania: 129 min
bilety w cenie: 12 zł
film od lat: 18

reżyseria: Chan-wook Park
scenariusz: Park Chan-wook
zdjęcia: Kim Byung-Il
muzyka: Pae Hyun-Jin
producent: Lee Jae-Soon, Lim Jin-Gyu

Pan Zemsta", pierwsza część „trylogii zemsty" Park Chan-wooka, zapoczątkował w kinie koreańskim nurt tak zwanych hard boiled movies - niezwykle okrutnych, przepełnionych przemocą opowieści o azjatyckiej wendetcie. Polska publiczność miała już okazję obejrzeć Old Boya i Panią Zemstę, dwie kolejne części niezwykłego tryptyku. Teraz przyszła pora by zobaczyć, jak się to wszystko zaczęło.
Pan Zemsta" to rozgrywająca się we współczesnym świecie klasyczna tragedia. Prawdziwie mocne, bezlitosne i brutalne kino nawiązuje do najlepszych wzorców kulturowych - antycznych oraz szekspirowskich dramatów i legendarnych powieści Raymonda Chandlera.
Nad Panem Zemstą, od scenariusza do ostatecznej realizacji reżyser, Park Chan-wook, pracował przez pięć lat. Stworzył film, w którym nieprzerwana spirala zemsty i przeznaczenie, z którym nie można wygrać łączy się z niespotykanymi do tej pory, brutalnymi scenami przemocy. Reżyser wykorzystuje mroczną historię odwetu, aby pokazać jak społeczeństwo wpływa na życie jednostek, załamujących się pod presją zdarzeń, na które nie mają wpływu.
Ryu jest głuchoniemym chłopakiem, który ma bardzo chorą siostrę. Chce jej oddać swoją nerkę, badania wykazują jednak, że nie może być dawcą. Ryu zostaje zwolniony z fabryki, w której pracuje, bo często opuszczał miejsce pracy, aby opiekować się chorą siostrą. Dostaje odprawę i postanawia przeznaczyć ją na sfinansowanie przeszczepu. Kontaktuje się z handlarzami organów na czarnym rynku, jednak ci oszukują go - zabierają pieniądze i wycinają jego własną nerkę. Ryu wkrótce dowiaduje się, że szpital ma nerkę dla jego siostry, ale trzeba za nią słono zapłacić. Jego dziewczyna - Youngmi, doradza mu porwanie córki jakiegoś bogacza. Argumentuje, że porwanie z dobrych pobudek nie jest zbrodnią...

polska strona oficjalna: www.gutekfilm.pl/panzemsta

www.kinoinfo.pl , www.filmweb.pl , www.stopklatka.pl

Lokalizacja na mapie