Repertuar

Oblicza - Festiwal Literacki DZIEŃ II

Data wydarzenia:
13 Maj 2017 godz. 10:00 - 21:00
Lokalizacja:
Pałac Kultury Zagłębia
Ceny biletów: 
wstęp wolny (biletowane wyłącznie poszczególne wydarzenia w ramach festiwalu)

Dzieło literackie może przybrać wiele form wyrazu. Część z nich poznamy od 12 do 14 maja w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej podczas Festiwalu Literackiego Oblicza, który pokaże różnice i pokrewieństwo literatury z innymi dziedzinami sztuki. Postaramy się o odpowiedź na pytanie: jaka przyszłość czeka książkę, w jej klasycznym rozumieniu, w świecie pełnym mass mediów.

Oblicza Festiwal Literacki to trzy dni pełne kultury. Każdy z nich będzie obfitował w spotkania autorskie, koncerty, konkursy, dyskusje panelowe oraz wydarzenia towarzyszące. Będzie to okazja do pokazania odmiennych sposobów funkcjonowania słowa pisanego w przestrzeni społecznej - różne metody jego działania w kanałach medialnych, infrastrukturze miejskiej, performansie, happeningu czy graffiti.

Celem festiwalu jest badanie i promowanie różnych dróg, za pomocą których dzieło literackie dociera do odbiorcy, to także próba odpowiedzi na pytanie o przyszłość słowa pisanego. Festiwal Literacki Oblicza zgłębi stosunki pomiędzy słowem a innymi formami sztuki. Próbuje naświetlać i wizualizować wspólne cechy literatury z muzyką, filmem, malarstwem i grafiką.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny, za wyjątkiem Czytania w ciemnościach, koncertów i rodzinnych seansów filmowych.

Ramowy program festiwalu - sobota 13.05.2017

  • 10:00 - 16:00 Książkowy Szafing
  • 11:00 - Biuro detektywistyczne Lassego i Mai - rodzinny seans filmowy (bilet w cenie: 5 zł)
  • 11:00 - Warsztaty dla dzieci i rodziców
  • 11:00 - Magdalena Majcher - spotkanie autorskie
  • 12:00 - Plac Wolności Poetów - finał konkursu
  • 12:30 - Izabela Michta- spotkanie z autorką bajek edukacyjnych dla dzieci
  • 15:00 - Księga Dżungli 3D - rodzinny seans filmowy (bilet w cenie: 12 zł + 3 zł okulary 3D)
  • 15:30 - Jakobe Mansztajn - spotkanie autorskie
  • 17:00 - Dariusz Suska - spotkanie autorskie
  • 18:15 - Poezja w przestrzeni współczesnego miasta - dyskusja panelowa
  • 19:30 - Siaki + Świetliki - koncert (bilet w cenie: 30 zł)

Wydarzenia towarzyszące:

>>Powyższy program może ulec zmianie.<<

Patroni medialni:

  

Partnerzy:

         

 

                                                   

 

 

Magdalena Majcher - autorka poczytnych i lubianych powieści obyczajowych Stan nie! błogosławiony oraz Jeden wieczór w Paradisie. Recenzentka, blogerka, redaktorka, copywriterka i… mama dwóch synów. Zaczęła pisać na urlopie macierzyńskim, kiedy doszła do wniosku, że praca na etacie nie jest dla niej i zamierza poświęcić się zajęciu, które umożliwi jej jednoczesne wychowywanie dzieci oraz pracę zawodową. Jej recenzje, wywiady i artykuły ukazują się regularnie w portalach internetowych i w prasie, a opowiadania są publikowane w czasopismach kobiecych. Prowadzony przez Magdalenę Majcher blog literacki Przegląd czytelniczy jest chętnie odwiedzany przez internautów. Jej najnowsza książka Stan nie! błogosławiony pomału staje się bestsellerem wśród młodych mam i kobiet pragnących dziecka.

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Izabela Michta - absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną. Szczęśliwa żona, mama (parę tygodni temu urodziła drugiego synka), a także wolontariuszka i nauczycielka. Jej pasją są podróże oraz pisanie bajek, a marzeniem - zostanie autorką mądrej, ulubionej książki dla dzieci. Poczyniła w tym kierunku pierwsze kroki, będąc autorką i współautorką licznych bajek edukacyjnych, które nie schodzą z list najczęściej kupowanych tytułów dla dzieci. Napisała m.in.: Podróż do wnętrza ucha, Bóbr budowniczy, Co warto wiedzieć o przyrodzie, Ukryte znaczenia, czyli zabawy słowami oraz Skąd się wzięła ta pogoda? Czyli fascynująca przyroda. Jej prace biorą udział w wielu konkursach, a istniejące bajki wydawane są również w formie audiobooków. Obecnie pracuje nad nowymi tytułami, które lada dzień znajdą się na półkach księgarni.

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Jakobe Mansztajn – poeta i bloger, współautor bloga pn. Make Life Harder. Otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius 2010 w kategorii Debiut Roku za książkę Wiedeński high life. Nominowany do nagrody w licznych konkursach m.in. Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców oraz Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Zdobywca trzeciego miejsca podczas Konkursu Literackiego Złoty Środek Poezji 2010. Jest również laureatem plebiscytu Gazety Wyborczej Sztorm Roku 2010. Jego druga książka Studium przypadku przyniosła mu nominację do nagrody Splendor Gedanesis. W latach 2009 – 2012 był zastępcą redaktora naczelnego kwartalnika literackiego Korespondencja z ojcem.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Dariusz Suska - polski poeta, któremu nie obce są tematy śmierci, zwłaszcza zwierząt oraz literackie spojrzenie na świat oczami dziecka. Jego książki Wszyscy nasi drodzy zakopani oraz Cała w Piachu były nominowane do Nagrody Literackiej Nike (2001, 2005). Duchy dni zgarnęły aż trzy nominacje w 2013 roku - do Nagrody Poetyckiej Orfeusz, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesus i Nagrody Literackiej Gdynia. Kolejny sukces to nominacje do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w 2017 roku za tom Ściszone nagle życie.
fot.: http://www.arcpublications.co.uk

Lokalizacja na mapie