NADZIEJA | www.palac.art.pl

Kino

NADZIEJA

Data wydarzenia:
09 Maj 2008 godz. 19:00
Lokalizacja:
Pałac Kultury Zagłębia

nadzieja09.05 - 14.05.2008
Godz. 17.00 i 19.30
gatunek: dramat/kryminalny
kraj: Polska
rok produkcji: 2008
czas trwania: 97 min

reżyseria: Stanislaw Mucha
scenariusz: Krzysztof Piesiewicz
zdjęcia: Krzysztof Ptak
muzyka: Max Richter

Nadzieja" jest pierwszym z trzech tytułów składających się na tryptyk autorstwa Krzysztofa Piesiewicza - scenarzysty, przyjaciela i współtwórcy sukcesów Krzysztofa Kieślowskiego. „Wiara - Nadzieja - Miłość" pierwotnie powstała na zamówienie włoskiej telewizji RAI. Jednak niedługo po napisaniu scenariusza, Włosi wycofali się z projektu i jego realizacja stanęła pod znakiem zapytania. Sytuacja uległa zmianie, kiedy Krzysztof Piesiewicz spotkał się z mieszkającym na stałe w Niemczech reżyserem-dokumentalistą Stanisławem Muchą. Było to cztery lata temu w Karlovych Varach, gdzie Piesiewicz zobaczył „Absolut Warhola" autorstwa Muchy. Wtedy też pokazał mu scenariusz „Nadziei", który Mucha zarekomendował przedstawicielom niemieckiego producenta, firmie Pandora Film. Skrypt, zawierający w sobie również pierwiastki sensacyjne, bardzo się Niemcom spodobał i decyzja o realizacji projektu zapadła niemal jednomyślnie.

Od początku wiadomo było, że film musi powstać w koprodukcji z Polską. Wybór padł na Studio Filmowe Kalejdoskop, które wcześniej współpracowało już ze Stanisławem Muchą. Jednym z powodów, dla których Pandora Film zdecydowała się zająć projektem Piesiewicza, była możliwość światowej dystrybucji. Przed premierą w Polsce „Nadzieja" wyświetlana była na ekranach Niemiec i Wielkiej Brytanii. Realizację „Nadziei" wsparły: Telewizja Polska S.A., WDR, HR, 3Sat/ZDF i Canal+ Polska. Finansowy udział strony polskiej wyniósł 36% całego budżetu filmu. Projekt współfinansowany był przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Eurimages, Filmförderungsanstalt, Filmstiftung NRW i BKM - Der Beauftragte der Bundesregierung für Kultur und Medien.

W 2007 roku „Nadzieja" trafiła do oficjalnej selekcji Międzynarodowego Festiwalu w Moskwie i Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Marakeszu oraz do konkursu East of the West festiwalu w Karlovych Varach. Stanisław Mucha uhonorowany został nagrodą jury studenckiego 15. Trzynieckiego Lata Filmowego.

Streszczenie:
Właściciel galerii malarstwa Benedykt Weber (Wojciech Pszoniak) zleca kradzież cennego obrazu. Świadkiem przestępstwa jest Franciszek Rataj (Rafał Fudalej). Chłopak utrwala przebieg włamania na taśmie wideo i podejmuje niebezpieczną grę, szantażując Webera i domagając się zwrotu dzieła sztuki. Pakuje się przy okazji w tarapaty, zadzierając z policją i międzynarodowym gangiem paserów. Franciszek i jego dziewczyna (Kamilla Baar) trafiają na celownik dociekliwego inspektora policji (Zbigniew Zamachowski) i bezwzględnego handlarza dzieł sztuki Gustawa (Jan Frycz). Franciszek zmaga się dodatkowo z traumą z przeszłości, która skomplikowała losy całej rodziny Ratajów.

strona oficjalna: www.nadzieja-film.pl

Źródło: www.filmweb.pl , www.stopklata.pl , www.kinoinfo.pl

Lokalizacja na mapie