Michał Spisak listy rozproszone - seans filmowy | www.palac.art.pl

Kino

Michał Spisak listy rozproszone - seans filmowy

Ceny biletów: 
darmowe wejściówki do odebrania od 11.09 w Kasie PKZ

Gatunek: dokumentalny, kraj produkcji: Francja, Włochy, Monako, Belgia, Polska
Reżyseria: Violetta Rotter-Kozera, Obsada: Piotr Machalica

Bohaterem filmu jest wybitny polski kompozytor, Michał Spisak (1914-1965). Urodził się w Dąbrowie Górniczej. Swoje dorosłe życie spędził w Paryżu, ale nigdy nie zerwał kontaktów z Polską. Mimo międzynarodowych sukcesów i uznania jakim cieszył się za życia został niemal całkowicie zapomniany.

Był laureatem prestiżowych nagród kompozytorskich: w 1945 i 1946 roku otrzymał Nagrodę im. Lili Boulanger, również dwukrotnie - w 1953r. za Serenadę na orkiestrę (1955) i 1957r. za Concerto giocoso per orchestra da camera (1957) otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Któleowej Elżbiety w Brukseli, a w 1955r. Grand Prix za Hymne Olympique na chór mieszany i orkiestrę (1955) na Międzynarodowym Konkursie na Oficjalny Hymn Olimpijski w Monako,

Radosna, utrzymana w neoklasycznym nurcie twórczość nie odzwierciedlała tragizmu jego egzystencji. W filmie poznajemy go dzięki prywatnej korenspondencji jaką prowadził z rodziną, przyjaciółmi i znanymi postaciami świata artystycznego.

W rolę Michała Spisaka wcielił się Piotr Machalica. Film został zrealizowany we Francji, Włoszech, Monako, Belgii i Polsce.