MAŁE SEKRETY | www.palac.art.pl

Kino

MAŁE SEKRETY

Data wydarzenia:
09 Październik 2009 godz. 20:00
Lokalizacja:
Pałac Kultury Zagłębia

7277537.309.10. - 14.10.2009
godzina: 17.00
gatunek: komedia
kraj:
Czechy/Słowacja
premiera (Polska): 2009-08-07
czas trwania:100 min
bilet: 12 zł reżyseria: Alice Nellis
scenariusz: Alice Nellis
zdjęcia: Ramunas Greicius
muzyka: Tomas Polak
producent: Pavel Solc
obsada: Iva Janzurova , Theodora Remundova, Igor Bares, Martin Šulík, Jiří Macháček , Anna Geislerová

O FILMIE:
Nietypowe kino drogi. Pewna rodzina musi uczynić zadość ostatniemu życzeniu ojca, który pragnął spoczywać na cmentarzu w ojczystej ziemi. W dwóch samochodach jadą: wdowa, jej dwie córki - ciężarna Ilona ze swoim starszym synkiem i młodsza Zuzana w towarzystwie męża, oprócz nich teściowa, której przede wszystkim zależy na złożeniu szczątków syna na Słowacji. Na drogę każdy zabiera ze sobą nierozwiązane problemy, które stopniowo się uaktywniają. Ta sytuacja stwarza idealną okazję do pokazania rozjątrzonych stosunków rodzinnych, które w codziennym stereotypie tak ładnie, a przede wszystkim wygodnie wegetują. W miarę, jak bohaterowie oddalają się od swojego rodzinnego miasta, nudna rodzinna wycieczka stopniowo zmienia się w jedno z najważniejszych wydarzeń w ich życiu. Oderwanie od rutyny codzienności wydobywa na jaw skrywane problemy i doprowadza do niespodziewanych wydarzeń. Przechodząc przez serię czasem komicznych, czasem tragicznych sytuacji, rodzina odkrywa, że to, z czym przede wszystkim musi sobie poradzić każdy z jej członków, to problemy z przeszłości. Skrywane przez lata sekrety i kłamstwa zaczynają nagle wypływać, ujawniając rany i wydobywając na światło dzienne nieporozumienia. Podczas gdy córki odkrywają, jak bardzo myliły się w ocenie związków swoich rodziców i dziadków, matka i babcia są świadkami wzlotów i upadków w małżeństwach Zuzany i Ilony.

Film jest dowcipny, dosadny i lekko ironizujący, ale też kruchy i wzruszający, równie współczesny, co ponadczasowy. Przede wszystkim opowiada o prawdziwych ludziach, raniących i ranionych, a mimo wszystko bardzo sobie bliskich.

To przykład podręcznikowego wręcz produktu czeskiej kinematografii. Pełno jest więc tu lekkiego humoru, ciepła i nawet kiedy opisywane są tragedię, pozostaje dystans dający widzom możliwość odetchnięcia. W "Małych sekretach" nawet kłamstwa są urocze, a całość sprawia wrażenie uczty złożonej z knedliczków popitych piwem. Jeśli ktoś jest amatorem takiego zestawienia i lubi 'czeskie kino', ten na "Małych sekretach" bawić się będzie pierwszorzędnie.

STRESZCZENIE:
Od śmierci ojca minęło już sześć miesięcy. Zuzana przeżywa właśnie ekscytujący romans z namiętnym artystą. Jej ciężarna siostra Ilona czuje się przy swoim mężu jak wypchany indyk. Ich matka wciąż wierzy, że zmarły mąż zostawia w domu tajemnicze liściki, a babcia skrycie marzy o wyjeździe na Słowację i uparcie twierdzi, że tylko tam pochowa swojego syna. Gdy nadejdzie dzień obowiązkowej rodzinnej wycieczki, nikt nie będzie zachwycony. Ale wspólna wyprawa okaże się pełna niespodzianek. Rozsypane prochy ojca uwolnią lawinę skrywanych emocji. Rodzinne sekrety wreszcie wyjdą na jaw...

NAGRODY I NOMINACJE:
2003 - Nagroda Czeskiej Krytyki Filmowej - Krystian - Najlepszy Film Fabularny
2003 - Czeskie Lwy - Najlepszy Scenariusz (Alice Nellis), Najlepsza Aktorka (Iva Janžurová), Nagroda Krytyków
2003 - Czeskie Lwy (nominacja) - Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Aktor (Igor Bares), Najlepsze Zdjęcia (Ramunas Greicius), Najlepsza Aktorka Drugoplanowa  (Theodora Remundová), Najlepsze Kostiumy
2003 - Festroia - Troia International Film Festival (Portugalia) - nominacja do Złotego Delfina
2003 - Paris Film Festival - Grand Prix (Alice Nellis)
2003 - Sochi International Film Festival - nominacja do Złotej Róży
2003 - Tribeca Film Festival - Najlepszy Aktor (Igor Bares)
2002 - San Sebastián International Film Festival - Nagroda dla Młodego Reżysera (Alice Nellis)
2002 - Thessaloniki Film Festival - Najlepszy Scenariusz (Alice Nellis), Nagroda FIPRESCI (Alice Nellis)]

Źródło: www.filmweb.pl , www.kinoinfo.pl , www.stopklatka.pl , www.vivarto.pl

Lokalizacja na mapie