KWIAT PUSTYNI | www.palac.art.pl

Kino

KWIAT PUSTYNI

Data wydarzenia:
06 Sierpień 2010 godz. 19:00
Lokalizacja:
Pałac Kultury Zagłębia

kwiat_pustyni06.08 - 11.08.2010
godzina: 17:00 i 19:30
gatunek: dramat
kraj: Austria, Niemcy, Wielka Brytania

premiera (Polska): 2010-03-26
czas trwania: 120 min
bilet: 12 zł

reżyseria: Sherry Horman

scenariusz: Sherry Horman

zdjęcia: Ken Kelsch

muzyka: Martin Todsharow

obsada: Liya Kebede, Sally Hawkins, Craig Parkinson, Anthony Mackie, Juliet Stevenson, Timothy Spall

OPIS:

Kiedy w wieku 13. lat Waris (SORAYA OMAR -SCEGO) dowiaduje się, że zgodnie z wolą ojca ma zostać czwartą żoną znacznie od siebie starszego mężczyzny, decyduje się na ucieczkę. W środku nocy żegna się z ukochanym bratem i wykrada się z rodzinnego obozu. Samotnie, bez jedzenia i w sandałach pokonuje kamienistą pustynię, by dotrzeć do Mogadiszu, gdzie żyje rodzina jej matki. Kompletnie wycieńczona, w łachmanach i z poranionymi stopami, dociera do domu babki, cudem odnajdując go w chaotycznym labiryncie stolicy Somalii. By ochronić dziewczynę, krewni wysyłają ją do pracy w somalijskiej ambasadzie w Londynie. Przez kilka lat pracuje tam jako służąca, zupełnie odcięta od świata zewnętrznego.

Kiedy w Somalii wybucha wojna domowa i ambasada w Londynie zostaje zamknięta, Waris(LIYA KEBEDE), już pełnoletniej kobiecie, grozi deportacja. Ucieka więc jeszcze raz i ukrywa się w mieście. Śpi byle gdzie, odżywia się resztkami ze śmietników. Pewnego dnia spotyka pełną życia ekspedientkę Marylin (laureatka Srebrnego Niedźwiedzia, SALLY HAWKINS), która przygarnia ją jako współlokatorkę pokoju w pensjonacie zadziornej Pushpy(MEERA SYAL). Marylin szybko zostaje najlepszą przyjaciółką Waris, która pewnego dnia wyjawia jej swój sekret i tym samym odsłania najbardziej okrutne zdarzenie ze swojego życia. Okazuje się, że mając zaledwie kilka latzostała obrzezana i zaszyta. Ten powszechny, ale także okrutny zwyczaj miał gwarantować, jak wierzono, „czystość" kobiety. To mąż miał być pierwszym mężczyzną, który „otworzy" żonę. Marylin skutecznie namawia Waris na operację, która położy kres jej cierpieniom.

O FILMIE:
Trzyletnia dziewczynka zostaje wyprowadzona przez matkę na pustynię, gdzie stara znachorka za pomocą zardzewiałej żyletki wycina jej łechtaczkę wraz z częścią warg sromowych. Krew rozpryskuje się na spalonym słońcem kamieniu. Dziecko krzyczy z bólu, więc matka wpycha mu do ust brudną szmatę. Teraz wystarczy jeszcze tylko zaszyć ranę, zostawiając niewielki otwór, przez który będzie się wydostawać mocz oraz krew miesiączkowa. Dziewczynka jest odtąd prawdziwą dziewicą.

Opisana powyżej scena wydarzyła się naprawdę. Ofiarą przeprowadzonego w prymitywnych warunkach obrzezania była Waris Dirie - urodzona w rodzinie somalijskich nomadów modelka, której zdjęcia zdobiły swego czasu okładki wszystkich prestiżowych magazynów kobiecych. Jednak zanim Waris stała się gwiazdą wybiegów i sesji fotograficznych, przeszła drogę przez piekło. Opowiedziała o tym w książce "Kwiat pustyni", która stała się ogólnoświatowym bestsellerem. Nic dziwnego, że w końcu sięgnęło po nią kino.

"Kwiat pustyni" mógłby być wyłącznie laurką na cześć Dirie, gdyby nie waga tematu, który podejmuje. Jak wynika z danych ONZ, na świecie przeprowadza się dziennie około sześć tysięcy obrzezań kobiet. Głównie w Afryce, choć ta barbarzyńska praktyka przeniosła się również do Europy wraz z masowym napływem imigrantów. Niektóre zachodnie kraje zakazały prawnie okaleczenia w imię tradycji, ale nie wpływa to w żaden sposób na poprawę statystyk. Co robić z przyjezdnymi? Starać się na siłę wypleniać z nich złe nawyki? A może lepiej przymknąć oko, skoro sprawa dotyczy Ich, a nie Nas? W końcu nie każda ofiara będzie miała tyle odwagi, co Waris Dirie, by głośno powiedzieć o swojej tragedii.

źródło: www.stopklatka.pl , www.filmweb.pl , www.kinoinfo.pl

Lokalizacja na mapie