Od piątku, 29 kwietnia 2016 r., w przestrzeniach wystawienniczych przy Sali Teatralnej, można oglądać wyjątkową wystawę wyjątkowych ludzi pt.: "Kulturze i Sztuce Wystawa Prac Pracowników Pałacu Kultury Zagłębia".
Ekspozycja będąca wielowymiarową prezentacją dokonań twórczych, dotyka różnych obszarów sztuki, bowiem tylko to, co nas różni, daje moc tworzenia rzeczy świeżych, odkrywczych i jedynych w swoim rodzaju.
Uczestnicy wystawy:
- Kalina Bałdys
- Tadeusz Gil
- Jakub Kozieł
- Joanna Mańka
- Marcin Marzec
- Teresa Nagła-Szydło
- Maria Sikora
- Kamila Skowron
- Sebastian Witas
Wystawa ukazuje naszych pracowników z nieco innej perspektywy. Interesującej, niejednokrotnie zaskakującej i mocno intrygującej. Na co dzień oddani pracy zawodowej, równie ”piękni” poza jej murami, kryją w sobie wiele pasji, talentu i miłości do sztuki.
Zapraszamy do 30 maja 2016 r.
Tadeusz Gil
Od kiedy pamiętam zawsze ciągnęło mnie do różnych działań prowadzących do powstania czegoś nowego. Tworzyłem, grałem muzykę i rysowałem. Te dwie sztuki, czyli muzykę i obraz bardzo mnie interesowały. Jak się okazało razem jeszcze bardziej. Zainteresowanie sztuką audiowizualną zwróciło moją uwagę na katowicką filmówkę. Z tą też uczelnią swój los związałem na dłużej, poprzez produkcje filmowe, w których realizuję się do dzisiaj. Mogę siebie określić jako osobę o wielu pasjach. Rezultaty moich działań przynosiły niejednokrotnie sukcesy, które pchały mnie w ramiona innych dziedzin.
Marcin Marzec
Malarstwo emocjonalne, ekspresyjne, poszukujące odkrywczego przypadku.
Balansujące pomiędzy intuicją a intelektem, emocją a refleksją.
Naturalną cechą osobowości w procesie malarskim jest energetyczny zapis gestu w kontekście rozwiązań kolorystycznych, kontrastów, harmonii i materii.
Maria Sikora
Urodziła się w 1991 r. W 2010 r. ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej, w pracowni witrażu. Jest absolwentką cieszyńskiego Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tytuł licencjacki otrzymała realizując dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni dr hab. Krzysztofa Pasztuły oraz dyplom z grafiki projektowej w pracowni dr hab. Sebastiana Kubicy. Dyplom magisterski z zakresu witrażu tworzy na specjalności rysunek autonomiczny w pracowni dr hab. Katarzyny Pyki i prof. Elżbiety Kuraj. Zajmuje się grafiką projektową (identyfikacje wizualne i ilustracje), rysunkiem oraz witrażem. Jej prace są połączeniem działań graficznych wkomponowanych w elementy witrażu artystycznego. Swoje prace z zakresu rysunku i witrażu prezentowała na wielu zbiorowych wystawach. Pasjonuje się również tańcem ludowym, który towarzyszy jej od 20 lat. W marcu 2016 r. rozpoczęła staż w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.
Kamila Skowron
W Pałacu Kultury Zagłębia działa między innymi w Galerii Sztuki, prowadzi zajęcia z rysunku i malarstwa sztalugowego.
Ukończyła Uniwersytet Śląski na kierunkach: Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych oraz Grafika.
Inspiracje odnajduje w bieli kartki papieru, aktualnie zajmuje się ilustracją, fotografią artystyczną oraz grafiką.
Prezentowane prace:
- „Space Cut Odyssey”; akryl na tekturze; 2016 r.
- Wybrane ilustracje do książki Wiliama S. Burroughsa „ Nagi Lunch”; ołówek, tusz; 2014 r.