Kino

KOLA

Data wydarzenia:
28 Maj 2008 godz. 20:30
Lokalizacja:
Pałac Kultury Zagłębia

kola29.05.2008
(godz. 18.30)
gatunek: dramat
kraj: Czechy
rok produkcji: 1996
czas trwania: 104 min
bilety w cenie: 12 zł
film od lat: 12

reżyseria: Jan Sverak
scenariusz: Zdenek Svěrák
zdjęcia: Vladimír Smutný
muzyka: Ondřej Soukup
producent: Eric Abraham, Jan Svěrák

Praga, 1989 r., ostatnie lata socjalizmu. Frantisek Louka (Zdeněk Svěrák), 55 letni wiolonczelista i lekkoduch, którego przed laty wyrzucono z filharmonii, zarabia na życie grą w domach pogrzebowych i kościołach. Maluje również złote litery na nagrobnych tablicach, ale i tak ciągle brakuje mu pieniędzy. Kiedy więc kolega proponuje mu zawarcie fikcyjnego małżeństwa z bogatą Rosjanką, Louka bez większych oporów zgadza się płatny ślub. Nadieżda, która okazuje się młoda i bardzo ładna, potrzebuje czeskiego obywatelstwa, by wyrwać się z kraju. Układ między dwojgiem ludzi jest więc prosty - Nadia dostanie upragniona obywatelstwo, Louka pieniądze. Później rozstaną się i każde pójdzie swoją drogą.

Rzeczywistość okazuje się wyglądać jednak zupełnie inaczej. Dość niefrasobliwą egzystencję starego kawalera przerywa któregoś dnia niespodziewane pojawienie się w jego domu milicjantów z małym, zapłakanym 5-letnim chłopczykiem. To Kola (Andrej Chalinom), syn Nadieżdy, którego matka zostawiła pod opieką starej ciotki, a sama uciekła dalej do Niemiec. Chłopcem musi się teraz zająć przybrany "tatuś" - ciotkę w ciężkim stanie odwieziono do szpitala. Louka nie ma najmniejszej ochoty na niańczenie dziecka, jednak nie może się go pozbyć: służby specjalne zainteresowały się jego podejrzanym związkiem z Rosjanką. Sytuację komplikuje dodatkowo fakt, że Kola nie mówi po czesku, a jego ojczym nie rozumie ani słowa po rosyjsku. Tymczasem ciotka umiera - Kola i Louka są teraz zdani wyłącznie na siebie.

Ta niecodzienna sytuacja wywróci życie Louki do góry nogami. Burząc uporządkowany świat przybranego ojca, Kola otworzy mu oczy na nieznane mu dotąd uroki egzystencji.

W roku 1996 ta wzruszająca historia została nagrodzona Oskarem dla najlepszego filmu zagranicznego i weszła już na stałe do kanonu kina europejskiego. Film odniósł sukces w ponad 40 krajach na świecie.

Źródło: www.filmweb.pl , www.kinoinfo.pl , www.stopklatka.pl

Lokalizacja na mapie