JEJ DROGA | www.palac.art.pl

Kino

JEJ DROGA

Data wydarzenia:
22 Październik 2010 godz. 19:00
Lokalizacja:
Pałac Kultury Zagłębia

7336839.322.10 - 27.10.2010
godzina: 17.00
gatunek:
dramat
kraj:
Bośnia i Herzegowina/Austria/Niemcy/Chorwacja
premiera (Polska): 2010-09-10
czas trwania: 100 min
bilet: 12 zł reżyseria: Jasmila Žbanić
scenariusz: Jasmila Žbanić
zdjęcia: Christine A. Maier
muzyka: Brano Jakubović
obsada: Zrinka Cvitesic, Leon Lucev, Ermin Bravo

O filmie
Luna i Amar to kochająca się para młodych Bośniaków, która musi stawić czoła przeciwnościom losu zagrażającym ich związkowi. Dowiadują się, że aby zachować nadzieję na upragnione dziecko, powinni porzucić rozrywkowy tryb życia. Co gorsza, Amar zostaje zwolniony z pracy za nadużywanie alkoholu. Załamanemu mężczyźnie pomocną dłoń podaje kolega z wojska, który przeszedł na wahabizm - radykalną odmianę islamu. Pozornie niewinna praca nauczyciela informatyki sprawia, że również Amar odnajduje sens życia w świecie ortodoksyjnej religii.

Przestaje pić, palić, zaczyna regularnie się modlić i uczestniczyć w życiu wahabickiej wspólnoty.Także od Luny wymaga przyjęcia surowych zasad swojej nowej religii, w której kobieta jest całkowicie podporządkowana mężczyźnie. Luna próbuje zrozumieć ukochanego, który pragnie zostać „lepszym człowiekiem", nie zamierza jednak pozwolić, by „obce" zasady rządziły ich wspólnym życiem.

Jasmila Žbanić doskonale uchwyciła dramat młodej kobiety starającej się zrozumieć nieznaną jej, wrogą wobec kobiet filozofię wahabitów. Czy kompromis z ortodoksyjną religią jest możliwy?

Zagubiona Luna zaczyna wątpić we wszystko, w co dotychczas wierzyła, nawet w pragnienie posiadania dziecka... JEJ DROGA to pięknie opowiedziana historia o zakochanej kobiecie, która musi znaleźć swoją drogę życia, gdy jej ukochany wybiera ścieżkę religijnej przemiany.

-Luna chce mieć dziecko z mężczyzną, którego kocha, i staje przed wyborem: zajść w ciążę czy nie.

j1j2
W moim pierwszym filmie, GRBAVICA, główna bohaterka Esma takiego wyboru nie miała - została zgwałcona w obozie w czasie wojny. Przeszłość ma ogromne znaczenie w życiu obu kobiet, jednak Luna musi podejmować życiowe decyzje w teraźniejszości. Jest świadoma odpowiedzialności za związek, ale myśli również o sobie i swojej przyszłości. Pragnie zostać matką, lecz zaczyna się zastanawiać nad warunkami i ceną, jaką będzie musiała zapłacić za swoje marzenia. Zanim podejmie decyzję, będzie musiała zmienić cały swój świat.


Jasmila Žbanić, reżyserka.

źródło: www.stopklatka.pl , www.filmweb.pl , www.kinoinfo.pl   

Lokalizacja na mapie