JAZDA | www.palac.art.pl

Kino

JAZDA

Data wydarzenia:
22 Maj 2008 godz. 20:30
Lokalizacja:
Pałac Kultury Zagłębia

jazda22.05.2008
(godz. 18.30)
gatunek: dramat/komedia
kraj: Czechy
rok produkcji: 1994
czas trwania: 85 min
bilety w cenie: 12 zł

reżyseria: Jan Sverak
scenariusz: Martin Dostál, Jan Svěrák
zdjęcia: Frantiąek A. Brabec
muzyka: Radek Pastrňák i grupa Buty
producent: Klára Bukovská, Marketa Hajková

Dwaj przyjaciele, mężczyźni przed trzydziestką, mają wizję długich wakacji i osiem tysięcy koron w kieszeni. Pieniędzy wystarczy akurat na kupno używanego samochodu bez papierów. Jeszcze tylko uciąć dach i zabawa w road-movie rozpoczęta. Jako, że samochód nie ma dokumentów, a nasi bohaterowie boją się utracić własne, jeżdżą po bocznych drogach z dala od uczęszczanych traktów, którymi porusza się większość zmotoryzowanej społeczności. Krętymi drogami, od wioski do wioski zmierzają na południe i wyobrażają sobie, co też może się im przydarzyć.

Podczas jednego postoju zabierają dziewczynę, która wygląda na smutną i w dodatku zbiera swoją bieliznę rozrzuconą po rowach. Wkrótce dogoni ich drugi wóz, z młodym mężczyzną poszukującym identycznej, jak napotkana autostopowiczka, dziewczyny. Okazuje się, że uciekła ona od swego chorobliwie zazdrosnego przyjaciela - załoga kabrioletu nie ma jednak nic przeciwko temu, żeby wstąpiła w ich szeregi. Zabawa w letnią przyjaźń zaczyna się mieszać z grą, w jaką od wieków grają kobiety z mężczyznami... Beztroska jazda przebiega początkowo zupełnie bez problemów. Jednak czarny wóz "przyjaciela" dziewczyny coraz częściej krzyżuje drogę zielonemu kabrioletowi, zaś erotyczne napięcie, które narasta w bohaterach, zaczyna przybierać coraz bardziej niebezpieczne postaci. Zasady stają się ostrzejsze i coraz bardziej zbliżają się do drugiej strony erosa - śmierci.

"Jazda" to czeski wariant kina drogi. To historia, w której wątki wolności i gry, przygody i przyjaźni, przenikają się z misternie fotografowanymi pejzażami, stanowiącymi tło wędrówek grupy przyjaciół. Za zdjęcia film otrzymał Czeskiego Lwa, kolejny przypadł twórcy muzyki - Radkowi Pastrňákowi (filmowemu Radkowi) i jego grupie Buty. Rok później "Jazda" została nagrodzona Kryształowym Globusem w Karlowych Warach. Film rychle zyskał status kultowego - w roku swej premiery przyciągnął do kin 200 tysięcy widzów; wydany na kasetach VHS i na DVD cieszył się niesłabnącą popularnością. Mówiło się o nim jako o głosie pokolenia, przyrównywano do "Noża w wodzie" Romana Polańskiego. Jego ponadczasowość skłoniła reżysera, Jana Svěráka, do powtórnej premiery w 2004 roku.

Do legendy przeszedł rekordowo niski budżet: twórcy założyli się, że możliwe jest nakręcenie filmu z budżetem niższym, niż milion czeskich koron. Tak też się stało: producent, reżyser i operator włożyli w powstanie obrazu po 250 tysięcy koron (ok. 7 tysięcy dolarów). I jeszcze jedna ciekawostka: żaden z aktorów przed nakręceniem filmu nie potrafił prowadzić auta...

Źródło: www.filmweb.pl , www.kinoinfo.pl , www.stopklatka.pl

Lokalizacja na mapie