Repertuar

Frankenstein - retransmisja NT Live

Data wydarzenia:
31 Październik 2018 godz. 18:00
Lokalizacja:
Sala teatralna
Ceny biletów: 
26 zł - normalny
23 zł - ulgowy (seniorzy, studenci)
20 zł - ulgowy (młodzież szkolna)

Nick Dear (*1955) na podstawie powieści Mary Shelley (1797-1851).

Frankenstein Sztuka w dwóch częściach (2011)
Transmisja przedstawienia z National Theatre w Londynie odbyła się 17 marca 2011 roku.
Benedict Cumberbatch w roli doktora Wiktora Frankensteina, Jonny Lee Miller w roli Stworzenia.

Laureat Oscara, twórca filmów Trainspotting i Slumdog. Milioner z ulicy, powraca do korzeni - reżyserowania w teatrze. Danny Boyle o pomyśle zaadaptowania na potrzeby sceny gotyckiej powieści Mary Shelley po raz pierwszy wspomniał obecnemu dyrektorowi artystycznemu National Theatre, Nicholasowi Hytnerowi, ponad 12 lat temu, kiedy pracowali razem w słynnym Royal Shakespeare Company.

Romans grozy angielskiej pisarki doby romantyzmu uznawany jest za pierwszą powieść science fiction lub przynajmniej zapowiedź tego gatunku. Tragiczna historia Wiktora Frankensteina, naukowca pragnącego rozwikłać zagadkę życia i śmierci, oraz stworzonego przez niego z fragmentów ludzkich ciał monstrum stała się tematem sporej liczby adaptacji filmowych - przez co na trwale przeniknęła do kultury masowej - które jednak w większości spłyciły filozoficzną wymowę książki Shelley Frankenstein albo Współczesny Prometeusz (1818). Autor sztuki i reżyser teatralnego przedstawienia zmienili ten stan rzeczy i skupili się na przesłaniu zawartym w gotyckiej powieści, którą pisarka zaczęła tworzyć, mając niespełna 20 lat, a inspirowała się prawdopodobnie aferą grabarzy z 1606 r., mającą miejsce w miasteczku Frankenstein - dzisiejszych Ząbkowicach Śląskich. W dwóch wersjach obsadowych spektaklu główne postaci męskie (doktora Frankensteina i jego Stworzenia) związane węzłem dramaturgicznym grali na zmianę Benedict Cumberbatch i Jonny Lee Miller. Obaj zasłynęli w ostatnich latach jako odtwórcy kultowej postaci angielskiego detektywa Sherlocka Holmesa, obaj w uwspółcześnionych wersjach serialowych: Cumberbatch w Sherlocku, a Miller w Elementary.

Przedstawienie z polskimi napisami. Czas trwania ok. 2 godzin i 30 minut (w tym 1 przerwa).
Spektakl dla widzów od 15 lat.

 

źródło: nazywowkinach.pl

 

Lokalizacja na planie PKZ

Plan piętra
Sala teatralna

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia