ELITARNI | www.palac.art.pl

Kino

ELITARNI

Data wydarzenia:
07 Listopad 2008 godz. 20:30
Lokalizacja:
Pałac Kultury Zagłębia
7207657.307.11. - 12.11.2008
Godz. 19.30
gatunek:  akcja/dramat/kryminalny
kraj: Brazylia
premiera (Polska): 2008-09-19
czas trwania: 115 min reżyseria:   Jose Padilha
scenariusz: Braulio Mantovani, Jose Padilha, Rodrigo Pimentel
zdjęcia:    Lula Carvalho
muzyka:  Pedro Bromfman
producent: Jose Padilha, Marcos Prado

W rolach głównych:  Wagner Moura , Caio Junqueira , Andre Ramiro

Zwycięzca Festiwalu w Berlinie 2008 - Złoty Niedźwiedź.
Nominowany do Oscara scenarzysta „Miasta Boga" Bráulio Mantovani podjął współpracę z José Padilhą, twórcą słynnego dokumentu „Autobus 174". Ich najnowszy wspólny film oparty został na autentycznych zdarzeniach, które miały miejsce w Rio de Janeiro.

W mieście, w którym prawo dyktują kryminaliści, policja jest zagrożonym gatunkiem.

„Elitarni" to znacznie więcej niż historia przyjaźni i rywalizacji dwóch mężczyzn - to spojrzenie od środka na skorumpowane i rządzone przez gangsterów Rio de Janeiro - miasto, w którym policja wydaje się nie mieć prawa głosu.

Historię śledzimy oczami dwójki głównych bohaterów, przyjaciół z dzieciństwa, którzy stają po przeciwnych stronach barykady.

Jest rok 1997, w Rio de Janeiro korupcja jest prawem. Setki tysięcy ludzi żyją w favelach - takim mianem określa się lokalne slumsy. Na tych zdegenerowanych przedmieściach mieszkają najbiedniejsi z biednych. Oddziały milicji narkotykowej mają całkowitą kontrolę nad tym obszarem, a policja prowadzi brudne interesy na zewnątrz. Uczciwy gliniarz w 1997 roku w Rio jest celem dla jednych i dla drugich.

Elitarna jednostka policji - BOPE (Batalhão de Operações Especiais/ State Police Special Operations Battalion) zwalcza handel narkotykami, ale utrzymanie porządku ma swą cenę. A Elitarnym trudno częstokroć dostrzec granicę pomiędzy dobrem i złem, sprawiedliwością i zemstą.

Oddział stosuje taką samą brutalną przemoc jak handlarze, by wytępić dostawców i szefów gangu. Coraz trudniej odróżnić dobro od zła i sprawiedliwość od zemsty. Każda ze stron ma odmienne motywy, ale stosuje te same metody. Kiedy sytuacja osiąga punkt kulminacyjny, każdy jest wplątany w zbrodniczą sieć i nikt nie jest niewinny.

José Padilha, reżyser słynnego dokumentu Autobus 174, we współpracy z nominowanym do Oskara scenarzystą Bráulio Mantovanim (Miasto Boga) oraz Rodrigo Pimentelem stworzył Elitarnych - film oparty na faktach i doświadczeniach oddziału sił specjalnych z Rio de Janeiro, w tym Pimentela, który przez dziewiętnaście lat służył w żandarmerii wojskowej oraz w BOPE.

Film wywołał olbrzymie kontrowersje w Brazylii, m. in. ze względu na ukazane w nim sceny przemocy, której dopuszczają się brazylijscy policjanci, prowadząc czystki w dzielnicach nędzy.

strona oficjalna:www.tropadeeliteofilme.com.br
źródło: www.kinoinfo.plwww.stopklatka.pl , www.filmweb.pl

Lokalizacja na mapie