BUTELKI ZWROTNE | www.palac.art.pl

Kino

BUTELKI ZWROTNE

Data wydarzenia:
07 Marzec 2008 godz. 02:00
Lokalizacja:
Pałac Kultury Zagłębia

BUTELKI ZWROTNE 07 do 12 marca
(pt. - śr. 17.00 i 19.30) 

gatunek: komedia/obyczajowy
kraj: Czechy
rok: 2007
czas trwania: 101 min

reżyseria: Jan Sverak
scenariusz: Zdenek Serak
zdjęcia: Vladimir Smutny
muzyka: Ondrej Soukup
producent: Jan Sverak i Eric Abraham 

„Butelki zwrotne" to ostatni z filmów składających się na trylogię reżysera Jana Sveraka i scenarzysty/aktora Zdenka Sveraka. Cykl rozpoczyna film „Szkoła podstawowa" (1992) ukazujący dzieciństwo bohatera, którego dorastanie obserwować możemy w nagrodzonym Oscarem filmie „Kola", a znajduje zakończenie właśnie na kadrach „Butelek zwrotnych".

Oto historia miłosna, rzecz o małżeństwie i emeryturze, ujęta w niezwykle komediowy, ale zarazem przejmujący sposób. Dzieło tego niesamowitego duetu to po prostu film o radości ludzi, którzy nigdy nie rezygnują z poszukiwań jasnej strony życia, którzy nie boją się kochać i uciekać w marzenia. 

Josef, nauczyciel literatury zauważa pewnego dnia, że nie rozumie swoich uczniów, a praca nie sprawia mu już radości. Decyzja o porzuceniu pracy martwi jego żonę, która obawia się, że teraz humory małżonka będzie musiała znosić od rana do wieczora. Na szczęście Josef nie zamierza zostać nudnym emerytem. Wiele prób zmiany zawodu nie przynosi sukcesu, zwłaszcza pomysł, by zostać jedynym w Pradze kurierem rowerowym w wieku emerytalnym. Josef odnajdzie się dopiero gdy przyjmie posadę w punkcie skupu butelek w supermarkecie.
Obecność wielu kupujących będzie wyjątkową okazją do zaskakujących spotkań interesujących ludzi. Małe okienko punktu skupu butelek stanie się oknem na świat przeżyć, radości, problemów niezwykłych ludzi, którzy otwierać będą przed Josefem swoje serca. To supermarket, a nie szkoła będzie prawdziwą lekcją życia dla bohatera i jego klientów.

Na początku tego roku „Butelki zwrotne" zdobyły Nagrodę Publiczności, oraz wyróżnienie za najlepszy Scenariusz na Międzynarodowym Festiwalu filmowym w Karlowych Varach, stając się jednocześnie największym przebojem kasowym w historii czeskiego kina. 

strona oficjalna: www.vratnelahve.cz

źródło: www.filmweb.pl , www.kinoinfo.pl , www.stopklatka.pl

Lokalizacja na mapie