AKUMULATOR 1 | www.palac.art.pl

Kino

AKUMULATOR 1

Data wydarzenia:
15 Maj 2008 godz. 20:30
Lokalizacja:
Pałac Kultury Zagłębia

akumulator115.05.2008
(godz. 18.30)
gatunek: fantasy/komedia
kraj: Czechy
rok produkcji: 1994
czas trwania: 102 min
bilety w cenie: 12 zł
film od lat: 12

reżyseria: Jan Sverak
scenariusz: Jan Slovak, Jan Sverak, Zdenek Sverak
zdjęcia: F.A. Brabec
muzyka: Jiri Svoboda, Ondrej Soukup
producent: Premysl Prazsky, Peter Soukup

Nieśmiały outsider Olda (w postać Oldy wcielił się syn Milosa Formana - Petr Forman) pewnego dnia udziela telewizyjnego wywiadu na ulicy. Po tym wydarzeniu na kilka dni traci przytomność. W szpitalu okazuje się, że jest zupełnie zdrowy. Jego ciało jest jednak kompletnie pozbawione energii. Powód ciężkiego stanu Oldy odkrywa dopiero uzdrowiciel Fiąárek: okazuje się, że wszelką energię wyssał z młodego mężczyzny... włączony telewizor. Tajny Akumulator 1 poczyna sobie z ludzką energią swobodnie niczym murarz z zaprawą. Może ją wciągnąć jak powietrze, wylać jak wodę, ukraść jak pieniądze. Fiąárek szuka różnych sposobów na przywrócenie sił swojemu przyjacielowi. Proponuje mu sport, seks, doznania artystyczne, kontakt z życiodajną przyrodą. To wszystko nie przynosi jednak rezultatów. Na domiar złego, w otoczeniu Oldy pojawiają się kolejne ofiary złowrogich telewizorów. Światu grozi pandemia.

Wtedy Olda poznaje piękną dentystkę. Nieoczekiwana miłość daje mu siłę do walki z wszechobecnym medium. Olda planuje kontratak: chce zalać Akumulator 1 taką ilością energii, która go zniszczy. Z kilkoma pilotami w ręku i pełnym zapasem baterii rusza do walki...

Akumulator 1 to satyryczna opowieść o chorobach naszego wieku, zawierająca w sobie szereg filmowych cytatów i odniesień. Wyrafinowane triki wizualne idą w parze z ciepłym, ludzkim humorem. Fantastyczna komedia ojca i syna Svěráków doda wszystkim wyczerpanym brakującej im energii.

Film Jana Svěráka oprócz tego, że bawi, jest też dobrą analizą współczesnego społeczeństwa, które w dobie reality show i talk show uzależnione zostało od telewizji; które z telewizją (podobnie jak główny bohater) związane jest tajemniczą siłą. Nie brak w nim również odwołań do innych dzieł filmowych, a gra konwencjami filmowymi godna jest największych mistrzów kina. Zatem każdy znajdzie w tym filmie coś dla siebie.

źródło: www.filmweb.pl , www.kinoinfo.pl , www.stopklatka.pl

Lokalizacja na mapie