Uroki polskiego lata w Helikonie | www.palac.art.pl

Relacje

Uroki polskiego lata w Helikonie

Autor: Magdalena Koziak

Drugi program z cyklu Rok polski promował dźwięki, obrazy, smaki, obrzędy i obyczaje polskiego lata. O doskonałą atmosferę wieczoru zadbali nie tylko organizatorzy, ale przede wszystkim wykonawcy tego ostatniego w mijającym sezonie kulturalnym wydarzenia.

Zofia Żelezińska zaprezentowała autorski cykl wierszy z latem w tle oraz obrazy o tematyce kwiatowej. Natalia Wasiak, autorka wystawy obrazów z dominującym motywem łąk pełnych polnych kwiatów, urzekła publiczność nie tylko artystyczną wizją, ale i ciekawą rozmową na temat inspiracji twórczych. Wanda Grzyb i Aleksandra Grzybczak zaintrygowały opowieściami o obrzędach i obyczajach ludowych związanych z porą letnią - o Nocy Kupały i Nocy Świętojańskiej, opierając się na literaturze polskiej, zapisach kronikarzy i na własnych wspomnieniach z lat młodzieńczych. Małgorzata Grażyna Korpikiewicz otrzymała serdeczne brawa za nastrojowe fotografie wyeksponowane na wystawie Lato i barwne opowieści dotyczące smaków, barw i zapachów wakacji dzieciństwa. Czesław Tustanowski, wyborny gawędziarz, zaprosił publiczność w sentymentalną podróż do lat 40. i 50. oraz atmosfery małych miasteczek i wsi, do których „wywożono” dzieci w okresie letniej kanikuły. Przygody i historie z morałem, które zapamiętał pan Czesław na całe życie, zasługują na autorską publikację. Marta Gabryś zaprezentowała krótki montaż poetycko-muzyczny, dokonując wyśmienitego wyboru tekstów wierszy i piosenek, traktujących o wszystkich kolorach lata. Jerzy Kołodziej wykonał instrumentalną wersję wakacyjnych przebojów jako muzyczne tło przewijających się w programie wspomnień i opowieści minionych dni. Całości dopełniła tematyczna scenografia, a tradycyjny konkurs „różany” nawiązywał do okresu żniw i wierzeń ludowych z nimi związanych takich jak dziwożony, południce.

Rok polski to niewyczerpane źródło inspiracji i obfitość tematów, które wspólnie będziemy tworzyć z sympatykami Klubu Osiedlowego Helikon w nowym sezonie kulturalnym.

Tekst i zdjęcia: Lidia Wolny