Rok polski - wszystko o wiośnie w Helikonie | www.palac.art.pl

Relacje

Rok polski - wszystko o wiośnie w Helikonie

Autor: Magdalena Koziak

Inauguracja nowego programu cyklicznego Rok polski sprawiła wielką przyjemność publiczności a organizatorom tego kulturalnego wydarzenia prawdziwą satysfakcję. Celem nowego przedsięwzięcia jest kultywowanie tradycji związanych z każdą z czterech pór roku ,zwłaszcza w kontekście zmieniającego się klimatu, celebrowanie ich piękna, różnorodności, smaków, barw i dźwięków, przypominanie obrzędów i wierzeń naszych przodków.

Bohaterką nowego cyklu była Wiosna, od której wszystko się zaczyna, a pięknym tego symbolem są Święta Wielkanocne, które chociaż ruchome, zawsze związane są z pierwszą wiosenną pełnią księżyca. Ten wyjątkowy wieczór w Klubie Osiedlowym Helikon składał się z trzech części. W pierwszej części programu wystąpiła autorka wystawy fotograficznej Wiosna – Małgorzata Grażyna Korpikiewicz, która nie tylko interesująco opowiedziała o pasji fotografowania dąbrowskiej przyrody i poetyckich inspiracjach, ale wykazała się również talentem gawędziarskim i barwnymi wspomnieniami wiosen jej dzieciństwa. W drugiej części spotkania Irena Imiołek, emerytowana polonistka i publicystka, podkreśliła charakter wieczoru przypominając publiczności o wiośnie w literaturze polskiej i poezji w postaci barwnych opisów przyrody i obyczajów. Ostatnia, trzecia, część spotkania upłynęła pod znakiem muzyki, a Marta Gabryś zaprezentowała publiczności liryczne, piękne utwory traktujące o wiośnie.

Dodatkowymi atrakcjami były krótkie występy muzyczne Jerzego Kołodzieja, wspomnienia z dziecięcych lat, prezentacja przysłów o wiośnie, a nawet... konkursy kwiatowe. Dekoracje nawiązywały do wierzeń i obrzędów m.in. magicznej mocy poświęconej palmy i jej znaczeniu w gospodarstwach domowych i zagrodach. Pojawiły się też smaki i zapachy wiosny - kwiaty, kosz nowalijek, świąteczne wypieki tj. baby. Oprócz wystawy fotograficznej oczy cieszyła także wystawa obrazów haftowanych i prezentacja artystycznego zdobienia pisanek przez Aleksandrę Grzybczak. Całość złożyła się na bardzo udany, pełen optymizmu i wzajemnej życzliwości wieczór, który w gorączce przygotowań do zbliżających się Świąt Wielkanocnych pozwolił na relaks, refleksję, wyciszenie i wspólne celebrowanie rozkwitającej pory roku.

Tekst i zdjęcia: Lidia Wolny