Jubileuszowa seria - znaczek, pocztówka, datownik | www.palac.art.pl

Aktualności

Jubileuszowa seria - znaczek, pocztówka, datownik

Autor: Olaf Otwinowski

2018 to rok 60. jubileuszu Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Od lat dąbrowski pałac jest jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie regionu. Z tej okazji Poczta Polska wydała okolicznościowy datownik oraz kartkę z wizerunkiem zabytku, natomiast pałac wypuścił do sprzedaży znaczek pocztowy. Komplet stanowi gratkę dla kolekcjonerów.

11 stycznia 1958 r. w Dąbrowie Górniczej, pomiędzy dwoma osiedlami robotniczymi i najważniejszymi zakładami przemysłowymi - Kopalnią Węgla Kamiennego Reden oraz Hutą Żelaza Bankowa - został oddany do użytku Pałac Kultury Zagłębia. Prasa pisała o tym dniu: „punkt zwrotny dla Dąbrowy Górniczej”, a zabytek opisywano jako „największy i najpiękniejszy tego typu obiekt w województwie katowickim, a kto wie, czy nie w całym kraju”. Inicjatorem jego powstania był pierwszy powojenny wojewoda śląsko-dąbrowski - Aleksander Zawadzki. Na architekta wybrano niezwykle doświadczonego i utalentowanego Zbigniewa Rzepeckiego. Po siedmioletniej budowie, w centrum miasta stanął majestatyczny gmach, o bogatych wnętrzach, wypełnionych misternymi sztukateriami, marmurami, boazeriami i ręcznie malowanymi kaflami. Ze względu na wyjątkowość budynku, już w 1979 r. został wpisany na listę zabytków - jako pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Pałac, będący wizytówką Dąbrowy Górniczej, do dziś tętni życiem kulturalnych wydarzeń.

Z okazji 60. urodzin pałac został uwieczniony na okolicznościowej kartce, doczekał się również datownika (wydane przez Pocztę Polską). By pakiet dla kolekcjonerów był kompletny, Pałac Kultury Zagłębia wydał również znaczek. Datownik dostępny będzie od 11 stycznia w Oddziale nr 1 Poczty Polskiej w Dąbrowie Górniczej przez 28 dni. Pocztówka oraz znaczek zostaną wprowadzone do sprzedaży w dniu jubileuszu - 11 stycznia 2018 r. - i będą dostępne w Oddziale nr 1 Poczty Polskiej w Dąbrowie Górniczej oraz kasie pałacu.